Този зимен туристически сезон - между декември и края на март, България очаква около 3,1 млн. чуждестранни посетители, докато през миналия техният брой е бил 2,9 млн. Това казва в интервю за БТА Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, който е и съветник на служебния министър на туризма. Прогнозите сочат за 5 процента ръст на туристическите посещения от чужбина в България през този зимен сезон спрямо миналогодишния и над 20 на сто спрямо 2019 г., когато от бранша отчетоха слаб сезон.
От очаквания общ брой посещения на чужденци тази зима близо 2 млн. ще са с цел туризъм, тези, които ще изберат страната ни за ски туризъм, ще са около 300 000. Около 400 000 ще са чуждестранните гости, които ще пристигнат у нас за културен туризъм в градска историческа среда и балнео почивка, голямата част ще посетят близки, роднини и приятели, за други видове и бизнес туризъм.
През зимния сезон българите формират преобладаващия дял на балнео и спа туристите - около 80 на сто, останалите са чужденци, каза експертът. За програми, свързани с балнеотуризма в страната, през тази зима се очаква да пристигнат около 80 000 чужденци, а българските граждани ще са близо 320 000.
Общият брой на пътуванията на българите през зимния сезон се очаква да е около 4,5 млн. със силно изявени пътувания в края на седмиците. В периода между 20 декември и 2 януари в чужбина се очаква да посрещнат Коледа и Нова година около 120 000 българи, а в страната - 720 000. Около 200 000 души от тези 720 000 ще пътуват интензивно - два и повече пъти в този период. Най-много ще са посещенията в страната при близки, роднини и приятели, следвани от тези във втори дом, за бално, спа и уленес, за ски туризъм и в къщи за гости.
Приходите в туризма
Очакваните приходи в туризма общо от българи и чужденци през този зимен сезон възлизат на 3 млрд. лева. Спрямо 2019 г. това ще е ръст с около 30 процента и той се дължи основно на инфлацията и някои други процеси, свързани с повишаване нивото на туристическото предлагане, коментира Драганов и допълни, че най-чувствително е увеличението на приходите в хотелите с четири и пет звезди. Спрямо миналия зимен сезон увеличението на приходите в туризма е близо 15 на сто, посочи експертът.
Най-много посещения тази зима очакваме от съседните страни - Турция, Гърция и Румъния. Общо около 65 на сто от очакваните туристи тази зима ще са на граждани от ЕС, а 35 на сто ще са от държави извън Общността.
Почивката тази зима ще е по-скъпа с между 3 и 7 процента.
Националната реклама за туризъм
Драганов коментира и бюджетната процедура за догодина и посочи, че ако новият бюджет не бъде приет, това ще означава, че за национална реклама за туризма и през 2025 г. ще има 14 млн. лева, а бюджетът на Министерството на туризма ще е в рамките на около 25 млн. лева. Според експерта това не се очаква да има отрицателен ефект върху туризма, защото основният дял на представянето на България в чужбина се дължи главно на туристическия бранш. Около 68 млн. евро е консолидираният обем на разхода на страната ни за реклама, като в тази сума влизат разходите на бранша за участие в дигиталните продажби, на ресорното ведомство, бюджетите за реклама на други министерства и културни институции и дори активността за реклама на продукта от граждани чрез публикации в социалните мрежи, коментира Драганов.