Селище от желязната епоха, известно като Маханаим, е било част от Израилското царство (края на X - края на VIII век пр.н.е) и археологически екип смята, че е идентифицирал града, споменат в Библията, заедно с останките от сграда, която може да е била използвана от представители на елита, вероятно от израилските царе, пише списание National Geographic.

Днес обектът, за който се предполага, че е Маханаим, се нарича Тал адх Дахаб ал Гарби (Tall adh Dhahab al Gharbi), пишат археолозите Израел Финкелщайн от Университета в Тел Авив и Талай Орнан от Еврейския университет в Йерусалим в статия, публикувана в списание Tel Aviv. Те основават твърдението си на археологически останки, открити на мястото, и анализ на библейските пасажи, споменаващи Маханаим.

В Библията се посочва, че Маханаим се намира до друг град, наречен Пенуел.

По-малък археологически обект, известен като Тал ад Дахаб еш Шарки (Tall adh Dhahab esh Sharqi), който може да е Пенуел, се намира близо до Тал адх Дахаб ал Гарби (Tall adh Dhahab al Gharbi), който може да е Маханаим, пишат авторите на проучването. Библейските текстове предполагат, че в Пенуел е имало храм, а в Тал ад Дахаб еш Шарки са открити останките на правоъгълна платформа, която може да е била основа на храм.

Тал адх Дахаб ал Гарби е проучван от немски археологически екип между 2005 и 2011 г., който открива останките от каменни блокове, съдържащи различни гравирани изображения, включително изображения на хора, свирещи на лира; лъв; финиково палмово дърво; и човек, който носи коза, вероятно "предназначена като храна за празник".

Археолозите отбелязват също, че стилът на гравюрите е подобен на този при стенописите от VIII век пр.н.е. в археологически обект в североизточната част на Синайската пустиня в Египет, разкопки на който показват, че мястото е било контролирано от Израилското царство през VIII век пр.н.е. Това предполага, че блоковете, открити в Тал адх Дахаб ал Гарби, също датират от VIII век пр.н.е. и са дело на израилски художници.

В проучването Финкелщайн и Орнан казват, че тези блокове вероятно са останките на сграда, използвана от израилските царе. Финкелщайн отбеляза, че в Библията се споменава още, че израилски цар на име Исвостей живял в Маханаим през краткото си царуване, а Давид избягал в Маханаим, когато един от неговите синове, Авесалом, въстанал срещу него.

Изследователите добавят, че Маханаим и Пенуел са построени от Йеровоам II, цар на Израил, управлявал през VIII век пр.н.е.