Рио де Жанейро не може да се оплаче от липса на забележителности. От легендарната статуя на Христос Спасител, която бди над града, до хълма Захарната глава и плажа Копакабана, възпят в песни и изкуство.

Там някъде между сутрешната закуска от смути с плод акай и първата следобедна кайпириня туристите стигат и до стълбището Селарон. Поредицата от 215 цветни стъпала, покрити с над 2000 плочки от цял свят, разказва историята на един страстен скулптор и има любопитна българска следа.

Стълбището Селарон съществува по идея и благодарение на неуморния труд на родения в Чили художник Хорхе Селарон. Селарон прекарва почти целия си живот в пътуване, като посещава и живее в над 50 държави, преди да се установи финално в Бразилия през 1983 г. През 1990 г. той започва да освежава занемареното стълбище, което се намира пред дома му в Рио де Жанейро - един артист не може да понесе да минава всеки ден по сивите, ронещи се стъпала. Първоначалната му идея била да сътвори произведение на изкуството, посветено на бразилския народ, затова започнал да лепи плочки в цветовете на бразилското знаме - синьо, жълто и зелено. Съседите му се подигравали за избора на цветове, но той продължавал, макар и като странична дейност.

Разгледайте снимки от стълбището Селарон в галерията тук >>>

Снимка: Unsplash

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Художникът не разполагал с много средства, но идеята се загнездвала все по-упорито в съзнанието му. Цветната мозайка се превърнала в мания за него и той събирал материали от изоставени строежи и от боклука, а понякога продавал свои картини, за да финансира работата си по стъпалата.

Снимка: Unsplash

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Когато стълбището е почти готово, Селарон случайно открива сергия, на която се продават стари плочки от Европа. Той започва да се чуди как да направи така, че да включи и тях. Хрумва му идеята, че плочките може да се подменят постоянно и така стълбището да стане жива арт инсталация - произведение на изкуството, което вечно се променя. Когато проектът му добива популярност и туристите започват да се снимат, хора от цял свят започват да му изпращат плочки. Днес могат да се видят плочки от над 60 държави, включително и една от България, изобразяваща Рилския манастир.

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Снимка: Unsplash

Прочути стават думите на Селарон: "Ще завърша тази откачена и уникална мечта в последния ден от живота си, защото се оказват и пророчески. През 2013 г. художникът е открит мъртъв на стълбите, на които е посветил 33 години от живота си.