След дълга 4-годишна суша в Барселона, природата най-накрая се усмихна и може би ще сложи край на един от най-тежките и сурови периоди. Каталунците най-накрая са успели да усетят една "нормална" пролет, след като облаците донесоха мечтаното количество валежи.

Достатъчно е да обърнем внимание, че през последните 4 години стана ясно, че резервоарите на града са стигнали до критичното ниско ниво, докато стотици хиляди туристи са пристигали за фестивала Primavera Sound. Ако не сте запознати, това е един от най-големите музикални фестивали в цяла Европа.

Напрежението със сигурност е било достатъчно високо, особено след като открием, че домакините е трябвало да мислят варианти за справяне с огромната маса хора. Primavera се провежда близо две седмици и поставя началото на летния сезон, когато много от туристите отиват в Барселона и понякога остават до септември.

Няма пълно щастие - валежите успяха да вкарат града в извънредно положение - и много Каталунци започнаха да се чудят дали ще продължат своята връзка с туристите, особено след като не е сигурно и кога ще дойде следващата суша.

Снимка: iStock by Getty Images

През 2022 г. пристигат 460 хиляди души и генерират сумата от 349 милиона евро в Барселона. Въпреки ниските водни запази в града, управата налага много малко и минимални ограничения за туристическия сектор през миналата година. Сезонът е приключил с близо 12 милиона туристи, които остават в хотели, хостели и други. Икономически погледнато, броят на туристите е донесъл сумата от 9.6 милиарда долара.

Барселона отдавна вирее стабилно от посетителите си и печели около 10% от своя БВП през 2021 г. и отговаря за 5% на общия БВП на Испания.

Цифрите са положителни, но проблемите не могат да бъдат игнорирани - през февруари има предложения за обявяването на извънредно положение в града. Всеки жител е ограничен да използва до 200 литра на ден, както и да плаща допълнителни такси, ако надскочи това изискване.

Снимка: iStock by Getty Images

И докато местните жители трябва да минават през банята по-бързо или за по-кратко, туристите не са ограничавани и доста често могат да се възползват от всички блага. Единствените ограничения са обвързани с източването на някои басейни, които подсказваха, че наистина има проблем.

Информация за пестенето на водата е поставена във всеки хотел, градските тоалетни и много други, но това продължава да не е гаранция.

Една трагедия може да се превърне в лост не само за жителите на Каталуня, но и за политиците, които използват водната криза като лост за следващите избори. Проблемите със запасите водят и до затруднено посрещане на гостите. Сушата не е приключила, това е мнението на Висенс Акуня Салазар - директор на Каталунския водно-изследователски институт. Той ще наблюдава случващото се през есента, когато сезонът приключи.

През изминалите три зимни сезона, Каталунците са близо до извънредно положение и изпитват затруднения във всички сектори, дъждовете са решили проблемите само за летния сезон.

Снимка: iStock by Getty Images

Салазар вижда решението не само с предупреждение на туристите, но и с по-сериозна оптимизация и автономия на водните запаси на Барселона. Следващата стъпка ще бъде насочена към изчисление и проверка на използваната вода от туристическия сектор. Информацията ще бъде представена и на гостите, като ще се обръща особено внимание на ефективното използване на един от най-ценните запаси.

Градът е стигнал до заключението, че първо ще се опита да покаже на всички гости как се справя през месеците на суша и ще поясни защо трябва да има пестене на водата. Инвестицията от 2.5 милиарда евро от Каталунската водна агенция ще позволи решаване на някои от следващите процеси на суша. Планът се прокарва от началото на тази година и ще продължи до 2027 г. с тройно инвестиране в производството на вода и подобряването на качеството на вода от река Безос.

През 2024 г. се очаква и инсталирането на плаваща инсталация за обезсоляване в крайбрежието на Барселона, давайки до 16 кубични хектометъра годишно - 6% от годишната консумация на града. Допълнително ще се монтират и още 12 мобилни единици за обезсоляване, които ще бъдат пуснати по северната част на Коста Брава от юни, тази година. Мобилните станции ще струват около 10 милиона евро и ще доставят до 1000 кубични метра на ден, покривай 35% от водната консумация в редица квартали.

Тези планове са особено добри, но не трябва да забравяме, че туристическия сезон беше спасен от последните дъждове. Така туризмът няма да бъде засегнат. Проблемът е, че все повече управници разбират и истината - масовият туризъм не е най-доброто решение за Барселона.

Снимка: iStock by Getty Images

След като сушата става по-сериозна, а дъждовете - по-малко, жителите започват да мислят нови методи за решение на проблемите, все още никой не иска да се откаже от туристите, след като са основно перо в туризма, но въпреки това, крутите мерки могат да влязат в сила, ако не се открие решение с настъпващата водна криза.

Климатът има роля от една страна, но не трябва да забравяме, че нито един град не е подготвен за толкова свирепа туристическа вълна, при това само за един сезон.