Натоварено испанско летище ще преустанови работа тази седмица за срок над един месец, за да извърши ключови дейности по поддръжка на пистата.
Летище Santiago-Rosalia de Castro, второто по натовареност в северната част на Испания, ще бъде затворено от четвъртък, 23 април, до сряда, 27 май. Разположено в Галисия и управлявано от испанския оператор AENA, летището е обслужило 3,1 милиона пътници през 2025 г., като се очаква затварянето да засегне хиляди международни пътуващи.
"През този период летището ще бъде затворено за целия въздушен трафик и няма да се извършват излитания или кацания", се посочва в съобщение на уебсайта на летището.
До Santiago-Rosalia летят големи авиокомпании като, Vueling и Iberia, което може да се отрази на редица планове за почивка преди натоварения летен сезон.
Пътниците, които се притесняват от промени в разписанията, статуса на полетите и възможностите за презаверка, са призовани от летището да се свържат с съответните си авиокомпании.
До кои близки летища можете да летите?
Галисия е популярна туристическа дестинация, известна с впечатляващите си брегови линии, трите обекта от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО и множеството летни активности на открито, като пешеходни преходи, кану и плуване.
Затова, освен Santiago-Rosalia, съществуват няколко алтернативни летища, през които както местни, така и международни туристи могат да пристигнат в региона.
A Coruna, известно и като летище Alvedro, е ключово регионално летище, намиращо се на около 50 минути път с кола от Santiago-Rosalia. Макар да обслужва предимно вътрешни пътувания, има и международни полети от Лондон Хийтроу, Женева, Париж и Милано.
Очаква се през 2026 г. летището да добави и нови маршрути от Рим, Франкфурт и Варшава
Друга възможност е летище Vigo, което предлага полети от Лондон Лутън, Милано, Женева и Маракеш. Те обаче обикновено включват едно прекачване, най-често в Мадрид или Барселона, въпреки че авиокомпании като Ryanair понякога предлагат директни сезонни полети.
Пътуващите, които пристигат на Vigo, ще трябва да се придвижат с автомобил до Галисия, като пътуването обикновено отнема около час и половина.
Напрежението в испанските летища продължава
Информацията за затварянето на летище Santiago-Rosalia de Castro идва на фона на сериозни затруднения в още 14 испански летища, причинени от масови стачки и протестни напускания, организирани от синдикати на ръководителите на въздушното движение, като CCOO и USCA.
Сред засегнатите са летища на континентална Испания, като Jerez de la Frontera, Madrid-Cuatro Vientos, Seville и La Coruna, както и летища на Канарските острови, включително Lanzarote, La Palma, Fuerteventura, La Gomera и El Hierro.