Все някога пандемията ще свърши и зажаднелите за пътешествия туристи отново ще плъзнат по целия свят. Всички онези местни, които се възползват от незнанието и разсеяността им, също ще са там и ще ги очакват с безкрайния си арсенал от номера.
Почти всеки от изброените туристически капани може да ви се случи почти навсякъде, макар че има и измами, които са характерни само за определени дестинации.
Бъдете два хода напред, като знаете поне 13 от номерата на недобронамерените местни по света.
Продавачите на гривни. Една от най-големите напасти са продавачите на гривни, които ви слагат на ръката гривна, която трудно се маха и след това искат да я платите. Друг вариант е да я сложат на ръката на детето ви, защото разчитат, че малкото ще се разплаче, че иска да я задържи и вие в крайна сметка ще я купите.
Фалшивите петиции и благотворителности. Деца или млади хора ще ви доближат с наръч документи в ръка, като твърдят, че подкрепят някаква благотворителност. След това ще ви накарат да дарите средства за каузата, която вероятно не съществува.
Фалшивите екскурзоводи. В някои страни около големите забележителности кръжат псевдоекскурзоводи, които ще ви поискат пари, за да ви разкажат измислени факти.
Подмяната на пари. Недобросъвестните таксиметрови шофьори, освен че могат да ви въртят до главозамайване из непознат за вас град, за да навъртите голяма сметка, имат и други номера в шапката си. Един от тях е да заменят незабелязано подадена от вас банкнота с друга (с по-ниска стойност) и да твърдят, че това е всичко, което сте им дали. Винаги следете внимателно какво давате и какво прави шофьорът с парите.
Пресичащите деца. Ако невинни на вид дечица ви помолят да им помогнете да пресекат улицата, имайте предвид, че им давате достъп до джобовете си и те могат да се възползват от това.
Фалшивите полицаи. Изглежда фалшивите полицаи са навсякъде по света. Те ще ви спрат, ще ви поискат личните документи и после ще ви издадат глоба за измислена причина или пък ще ви поискат подкуп, за да ви върнат документите. Никога не плащайте глоби на ръка, а поискайте фиша и кажете, че ще платите в най-близкото полицейско поделение. Фалшивите полицаи бързо ще ви оставят на мира и най-вероятно ще избягат.
Счупената кола или мотоциклет. Съмнителните компании, които дават коли и други превозни средства под наем, ще ви поискат пари, за да платите за повреда или драскотина, която е съществувала още преди вие да наемете съответното превозно средство. Ще извикат полиция и ще задържат паспорта ви, докато не платите. Затова винаги правете снимки на наетия автомобил, още преди да го вземете и в присъствието на търговеца. Така ще го обезкуражите дори да се опитва да ви измами.
Препълнените хотели. Ако след като кажете името на хотела си, шофьорът на таксито веднага ви контрира, че точно този хотел е препълнен, сменете таксито. Най-вероятно ще ви предложи да ви отведе в друг съмнителен хотел, от който получава комисиона.
Непознат с карта. Ако непознат ви доближи на улицата с карта и ви попита за ориентир, внимавайте за ценните си вещи. Много вероятно е това да е само метод да ви разсее, за да ви обере.
Щедрите музиканти. Ако непознат се представи като музикант и иска да ви подари свои записи, не ги взимайте. Попаднат ли в ръцете ви, ще започне агресивно да настоява за дарение.
Сцена в ресторанта. Често срещан капан се организира в ресторантите в туристическите зони. Докато един или двама души правят шумна сцена, техен приятел минава и обира каквото може от разсеяните зяпачи.
Фалшивите билети. Докато се опитвате да се ориентирате на непозната гара, любезен местен ви доближава и ви предлага да ви продаде билети за вашата дестинация, за да си спестите чакането или защото ги дава с намаление. Когато се качите на автобуса или влака обаче, се оказва, че билетите са невалидни.
Камиларите в Египет. Макар египетските власти да обявиха, че скоро атракциите с камили при забележителностите в страната ще бъдат забранени, камилите все още са там и един от най-известните туристически капани в страната е свързан именно с тях. Някой от камиларите ще ви доближи и ще ви предложи да се повозите на камила безплатно. След това ще подкара камилата навътре в пустинята и ще ви поиска голяма сума, за да ви върне в цивилизацията.
Носачите във Филипините. Носачите на багаж може да мушнат незабелязано куршуми в багажа ви, а след това когато служителите по сигурността (които също участват в схемата), ги видят на скенера за багаж, ще ви поискат много пари, за да ви пуснат да си вървите.
И накрая - не всички местни са злонамерени. Когато е в непозната страна, човек трябва да е предпазлив, без да е прекалено мнителен към всеки приближил го човек. В крайна сметка, пътуваме, за да опознаваме света, а не за да се пазим от него и срещаме много повече приятели, отколкото врагове по пътя си.