През годините многобройни проучвания се опитват да установят кои са оптималните параметри за спокойно и безаварийно летене със самолет.

Почти на всеки се е случвало да стои на летището и да наблюдава на таблото как минутите на закъснение на полета му се увеличават все повече и повече. Това е една от онези ситуации, в които човек няма какво да направи. Или пък има? 

Когато става въпрос за навременно излитане на полета, изглежда няма две мнения относно това кое е най-доброто време. Статистиката на летищата показва, че именно сутрешните полети имат най-малка вероятност да закъснеят.

Между 85 и 90% от сутрешните полети излитат навреме, като колкото по-ранен е полетът, толкова по-висок е процентът на точност. От тези, които по разписание трябва да излетят следобед - само 65-70% са точни.

При полетите, планирани за след 17 часа този процент пада още повече и стига до 50.

Тази информация е важна най-вече за тези, които планират полети с прехвърляне или по други причини пътуват с много малък толеранс във времето.

Обяснението е просто - с напредването на деня авиокомпаниите имат все по-малко възможности да следват разписанието си и да наваксват закъсненията. Закъснение от едва няколко минути в сутрешен полет може да предизвика домино ефект и да доведе до много по-сериозни забавяния за полетите, планирани часове по-късно през същия ден.

Освен това, подобно на хората, самолетите също "спят" през нощта, което означава, че на сутринта има по-малка вероятност да имат нужда за поправяне на технически изправни. От гледна точка на преживяване на борда, на сутрешните полети пътниците биват посрещнати от отпочинал екипаж.

Макар да има различия в представянето на различните авиокомпании и летища, оказва се, че няма по-важен фактор за навременното излитане от часът на излитане. Дори и дестинацията не е от значение.