Всеки, който поне веднъж е пътувал със самолет, знае, че при преминаване на проверката за сигурност трябва да носи течности до 100 мл, сложени в отделен прозрачен плик, да извади всичките си електронни устройства от ръчния багаж, да не носи в себе си ножове и брадви, да мине през скенер и да си събуе обувките...

Процедурите са много и с времето се свиква с тях, но малцина знаят защо са въведени.

За всяко едно от правилата, с които трябва да се съобразявате, преди да се качите на самолета, си има причина.

Вижте кои са конкретните поводите за въвеждането им.

Защо трябва да си събувате обувките на летището?

Един конкретен човек е отговорен за това - името му е Ричард Колвин Рейд, но е по-известен като Бомбаджията с обувките. През 2001 г. той преминава през проверката за сигурност с обувки, чиито кухи подметки са натъпкани с експлозиви. Чудо спасява самолета, движещ се по маршрута Париж - Маями от взрив във въздуха, а след като планът за терористичен акт става известен, всички американски летища въвеждат изискването пътниците да се събуват при проверката. Постепенно тази мярка става част от процедурата и на много други летища по света.

Прочетете подробности за историята >>>

Защо не можете да носите повече от 100 мл течности в ръчния си багаж?

През 2006 г. британската полиция разкрива план десет полета от Лондон за САЩ и Канада да бъдат взривени във въздуха, като експлозивите бъдат маскирани като безалкохолни напитки.

След този случай за кратко всички видове течности, гелове и аерозоли са забранени в салона на самолета. След няколко месеца става ясно, че течности до 100 мл не биха били достатъчни за нанасяне на сериозни повреди на самолета във въздуха и така ограничението става, каквото го познаваме днес - не повече от 1 литър течности, но разделени в опаковки от не повече от 100 мл.

С въвеждането на нови технологии на летищата това правило скоро може да остане в историята. Едно летище в Ирландия вече стана първото в света, което го отмени.

Снимка: iStock by Getty Images

Защо трябва да вадите лаптопа си и други големи електронни уреди от багажа?

През 1988 г. полет на Пан Ам експлодира и причинява смъртта на 270 пътници и 16 членове на екипажа, след като терористи успяват да скрият бомба в касетофон. След този случай властите започват да поставят рентгени на летищата, но правилото лаптопите да се вадят от ръчния багаж идва след 11 септември. Служителите по сигурността се притесняват, че взривни устройства могат да бъдат скрити в плътните лаптопи, които машините не могат да сканират добре.

Защо е забранено да носите ножове и остри предмети в себе си?

Забраната за носене на ножове на борда звучи донякъде логична, но в зависимост от конкретното летище, от ръчния багаж може да ви вземат дори пиличка за нокти (ако бъде сметната за остър предмет).

Всъщност това правило е въведено веднага след атаките от 11 септември. Когато преминават през скенера, някои от нападателите, които носят ножове в себе си, активират алармата му, но след ръчно претърсване с метален детектор, са пуснати. В онзи момент, дори и служителите по сигурността да са открили ножовете, са нямали право да ги изземат, тъй като според тогавашните правила на борда е било разрешено да се внасят ножове до 10 см.

Днес можете да летите с ножове, но те трябва да са в чекирания ви багаж.

Защо зоната за заминаващи е достъпна само за хора с билет?

Това е още едно правило, което е резултат от атаките от 11 септември. Целта му е възможно най-малко хора да се намират в близост до самолета, особено такива, които биха могли да бъдат заплаха.

Открийте още отговори на вашите "Защо?", свързани с пътуването ТУК >>>