Ако сте се запътили към Неапол и търсите място, където буквално да дишате история, отправете се към Кастел Дел'Ово (в превод Двореца на яйцето). Мястото има една от най-странните легенди в града, издига се върху полуостров, който някога е бил остров, а това, че всеки може да влезе безплатно, е приятна изненада.
Макар замъкът да е на практика празен отвътре, струва си да се отбиете - най-малкото заради разположението му на брега с една от най-красивите панорами към Неаполитанския залив и внушителния вулкан Везувий на заден план.
Яйцето на Вергилий
Дворецът на яйцето. Не звучи особено импозантно, никак не е внушително. Не носи никакво кралско усещане. Но средновековната легенда, родила името му, се оказва толкова пленителна, че вече векове наред Кастел Дел'Ово не може да се отърве от странния си прякор. На всичкото отгоре е замесен и римският поет Вергилий.
През Средните векове на Вергилий му се носела славата на голям магьосник и гадател. Според тогавашните предания Вергилий бил заровил вълшебно яйце в клетка в основите на крепостта, което я правело непобедима. Мястото, където се намирало яйцето, било заключено с вериги и пазено в тайна, защото "всички факти и съдбата на [двореца] висят на съдбата на това яйце". Хората вярвали, че ако някога това яйце се счупело, Кастел Дел'Ово щял да рухне, а Неапол да бъде сполетян от куп беди.
Оттам нататък и късметът, и нещастието на двореца и града били неразривно свързани с яйцето. Например по време на управлението на кралица Джована I укреплението пострадало сериозно - арката, която свързвала двете скали, върху които било построено, се срутила. Кралицата била принудена тържествено да се закълне, че е предприела нужните стъпки за преместване на яйцето. В противен случай жителите на Неапол щели да изпадната в паника заради новите и по-страшни беди, които непременно ги очаквали.
Интересно е, че и днес можете да намерите по улиците на града хора, които вярват във вълшебното яйце, което ги закриля.
Старо, много старо, Кастел Дел'Ово
Дворецът е най-старият в Неапол. Когато през 6-и в. пр.Хр. тук идват гръцките колонизатори, днешният полуостров, на който се намира укреплението, е отделен остров в Неаполитанския залив. Гърците построяват първоначалното ядро, около което през вековете се разраства днешен Неапол. Разположението на крепостта на брега било идеално за наблюдение на идващи опасности - и откъм морето, и откъм сушата.
По-късно до двореца е построена богата вила на римски патриций, смята се и че последният император на Западната Римска империя, Ромул Августул, е прекарал тук своето изгнание. През следващите векове укреплението е разрушавано и издигано наново, разширявано и преустройвано от различните власти, които се сменят на неаполитанска земя. За известно време е и затвор, и кралска резиденция. Сегашния си вид придобива около 15-и век благодарение на норманите.
Кажете "зеле" и "горчиво"
В наши дни Кастел Дел'Ово е една черупка - могъща сграда, в която обаче няма нищо за гледане. Въпреки това и местните, и туристите я ценят заради величествения ѝ силует. Тънката ивица, която свързва парчето земя под двореца с останалата суша, днес е популярно място за снимки на младоженци в Неапол.
В помещенията на двореца можете да попаднете на изложби и други събития. Вътре има и ресторант с гледка, в който да се скриете, ако времето се окаже неочаквано горещо или очаквано ветровито (през студените месеци) за дълги обиколки на открито.
На някогашния остров днес се намира и рибарско селище, чието пристанище е известно със своите клубове, барове и ресторанти, където да хапнете морска храна край брега.
Какво трябва да знаете
Дворецът е отворен за посещение всеки ден до залез (по-рано в неделя и официални празници). До него се стига бързо и лесно пеша от централната част на града. Върви се край морето, а бризът ще ви прави компания.