Финландците си имат сауна, японците - онсен. Топлите минерални извори са разхвърляни навсякъде из японските острови и са любимо място, където японците се киснат на топло - и зиме, и лете.
Но освен за хората, някои от тези онсени са магнит и за маймуни, и то специално през зимата, когато приматите са се научили, че на топло във водата студът се понася по-лесно.
Най-известното място, където посетителите могат да видят блажено отпуснати във водата японски макаци (известни още като снежни маймуни), е паркът Джигокудани в префектура Нагано.
Малко след входа на парка има басейн с топла минерална вода, където дивите маймуни се киснат, играят, пощят се и живеят нормалния си маймунски живот.
От толкова много години тук идват посетители да ги наблюдават и снимат, че маймуните са свикнали с човешкото присъствие и почти напълно го игнорират. Това означава, че туристите имат възможност да наблюдават отношенията между макаците в естествената им среда, при това много отблизо.
Но коя е първата маймуна, на която ѝ е хрумнало, че топлите минерални басейни са блажено място през зимата?
Оказва се, че историята не е потънала в забвение.
През далечната 1963 г. женски макак скача в горещите извори, за да извади оттам няколко соеви зърна. Поведението ѝ веднага било изкопирано и от други маймуни и в крайна сметка се превърнало в естествено за цялото стадо.
И днес това стадо макаци често може да бъде засечено в басейна в парка Джигокудани. Маймуните се къпят целогодишно, но най-фотогенични са в мразовитите зимни дни, когато околностите и самите маймуни са покрити със сняг.
Термалната вода, която извира в Джигокудани, помага при умора и нервни заболявания.
И както се случва на много популярни туристически места, мястото не изглежда съвсем същото, когато го посетите на живо и видите всичко, което остава скрито зад обективите на фотоапаратите.
Често фотографите са повече от маймуните, но това не спира дружелюбните макаци да позират с удоволствие.