Слънчевото затъмнение е обикновено астрономическо явление, при което Земя, Луна и Слънце се подреждат в една линия като топки на билярдна маса. Ние обаче го превръщаме в необикновено зрелище.

Обикновено има по едно или две слънчеви затъмнения годишно, които се виждат от различни части на Земята (през 2029 г. например ще има цели четири, а максимумът е 5 годишно!). 

Ако Луната закрие изцяло Слънцето, затъмнението се нарича пълно, а ако Луната е далеч от Земята и изглежда по-малка, тогава Слънцето зад нея изглежда като огнен пръстен, а затъмнението се нарича пръстеновидно.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Дати на следващите слънчеви затъмнения в България

Казват, че пълно затъмнение се вижда веднъж в живота и за ширините на България това не е много далеч от истината. Следващата дата, на която ще можем да видим пълно слънчево затъмнение в целия му блясък, е 3 септември 2081 г., но преди това ще има доста частични затъмнения.

Следващите няколко слънчеви затъмнения, които ще могат да се наблюдават от България, са на следните дати:

25 октомври 2022 г. - частично затъмнение ще се вижда от Европа (включително България), Близкия изток, Западна Азия и Североизточна Африка.

12 август 2026 г. - от България Слънцето ще бъде частично закрито. Ако искате да видите пълно слънчево затъмнение, трябва да сте в Испания, Гренландия, Исландия или някъде около Полярния кръг.

2 август 2027 г. - пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава от Испания, Мароко, Алжир, Либия, Египет, Йемен, Сомалия, Саудитска Арабия. В България Луната няма да закрие изцяло Слънцето.

1 юни 2030 г. - пръстеновидно слънчево затъмнение, при което Слънцето ще изглежда като огнен пръстен около Луната ще може да се наблюдава от Гърция, Турция. От България затъмнението ще се наблюдава като частично.

3 септември 2081 г. - пълно слънчево затъмнение, ще се вижда от цяла България.

В календара на НАСА (ТУК) можете да видите подробна информация за всички слънчеви затъмнения, които ще можем да наблюдаваме до 2030 г. В най-дясната колона са отбелязани местата, на които ще се вижда затъмнението - континенти или части от тях.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Суеверия, свързани със слънчевите затъмнения

Някога (а на места и до днес) слънчевите затъмнения са смятани за лоша поличба. Ето някои от най-странните суеверия, свързани със скриващия се слънчев диск.

В Индия смятали, че боговете-змии Раху и Кету налапвали слънцето в опит да спрат дневната светлина за хората. На места местните удрят тенджери и изстрелват фойерверки, за да изплашат боговете.

В древен Вавилон по време на затъмнение слагал заместник-цар на трона, тъй като се смятало, че затъмнението вещае зло за владетеля. Векове по-късно затъмнението от 1133 г. в Англия било наречено Затъмнението на Хенри, защото крал Хенри I умрял няколко дни след него.

В Корея вярвали, че митични кучета захапвали слънцето в опит да го откраднат.

Индианците от племето помо разказвали как една мечка се сбила със Слънцето и докато се били, го захапала. След като разпрата приключила, мечката отишла и се сбила и с Луната, като също я захапала. Тази легенда е обяснението на помо за това, че слънчевото затъмнение винаги се случва около две седмици преди или след лунно затъмнение.

Племето теуа от Ню Мексико вярвало, че при затъмнение Слънцето се е ядосало и се е скрило в дома си в подземния свят.