Ходенето на къмпинг е предимно лятно занимание, но не и за най-големите ентусиасти, които не признават студ, виелици и сняг.

Ако ви се иска да опитате спане на палатка в по-студено време, но все още не сте го правили и се тревожите, че преживяването ще е предимно мръзнене, следват няколко полезни съвета за това какво да вземете и как да се подготвите.

Есента е чудесен сезон да бъдете повече сред природата - мистичните сутрешни мъгли, килимът от нападали цветни листа, по който стъпвате, наситеният аромат на гора - всичко това ще ви зареди с енергия през деня, но ще ви остави незабравим спомен, ако останете и след залез.

Дрехи за всяко време

Снимка: iStock by Getty Images

Времето в планината винаги е променливо, но през есента може да достигне крайности в рамките само на няколко часа. Слънчевите дни може да ви радват с високи температури, а нощите да са наистина студени.

Затова спазвайте старото правило за обличане в планината - на слоеве. Носете няколко слоя дрехи, като най-добре е да заложите на естествени материи или специален текстил за екипировка. Най-отдолу може да сложите термобельо, след това няколко слоя (които лесно да слагате и махате при промяна на времето), а най-отгоре - ветровка или дъждобран според времето.

Не пренебрегвайте и добрите стари шушони от баба си - те могат да ви спасят в мразовитите нощи в палатката.

Ако ще спите на открито през есента, не забравяйте шапка и ръкавици, както и слънцезащитен крем за високите части на планините.

Газов котлон

Няма нищо по-приятно в мразовитите есенни сутрини от чаша горещ чай, кафе или топъл шоколад (защото това, че сте на къмпинг не означава, че не може да си угаждате). Газовото котлонче е най-добрият ви приятел, особено ако се намирате в защитена територия или друго място, където не може да се пали огън.

Термос

Снимка: iStock by Getty Images

 

Термосът е най-добрият приятел на планинарите през студените месеци. Вътре по традиция има чай, но можете да сипете всякакви горещи напитки, дори и топла супа.

Подходяща екипировка

Проверете очакваните нощни температури и вземете спален чувал, чиято комфортна зона е в тях. Обикновено спалните чували имат две посочени температури - комфортна и екстремна. При втората няма да замръзнете от студ, но и няма да ви е топло.