Монмартър е един от най-романтичните, най-пълните с история и изкуство квартали на Париж. Кокетните му кафенета, художниците, базиликата Сакре Кьор и дори налудничавите истории на Амели Пулен - те всички са съставките, които го правят неповторимо място.
Малцина обаче знаят, че в Монмартър се намира и едно от последните оцелели лозя в центъра на френската столица - а също и най-старото.
Ако не знаете за него, като нищо ще го подминете.
Закътано е в малките улички зад Сакре Кьор и се казва "Clos Montmartre".
В него между четири улички се отглежда селекция от най-добрите френски сортове гроздове, както и няколко хибридни сорта.
Но как така е оцеляло това парче, без да се превърне в къща или кооперация толкова години? Тайната е в жителите на квартала, които се обединяват, за да спасят Монмартър от презастрояване.
Историята на едно лозе не на мястото си
Лозето е отворено за посещение само веднъж годишно по време на обиране на реколтата
Да откриете лозе в центъра на Париж е почти сюрреалистично преживяване. Историята на появата му може да се проследи няколко века назад във времето. На тази територия се отглеждали лозя от векове, тъй като по времето, когато Монмартър все още се намирал извън Париж, а не в неговия център, тук живеели предимно орачи и лозари.
През 17-и век три четвърти от Монмартър бил засаден с лозя, а сред тях се появила селска кръчма, кръстена "Паркът на хубавата Габриел" (наблизо се намирала къщата на любимата метреса на крал Анри IV, Габриел д"Естре). През годините на и около този парцел са живели и творили поети, писатели, художници. Поетът Аристид Брюан живеел в къща с градина, която се е намирала на мястото на днешното лозе, а в съседство живеел Реноар (в днешния Музей на Монмартър).
През 1860 г. Монмартър става официално част от Париж и лозята по хълма малко по малко са изкоренени, за да се строят къщи. След смъртта на Аристид Брюан парижките власти купуват парчето земя. Било предвидено и тук да се строи, но по настояване на жителите на квартала, властите забраняват строителството тук и засаждат с 2000 лози. По онова време има закон, който забранява какваото и да било строителство върху лозя.
Първият фестивал на реколтата в "Clos Montmartre" се провежда през 1934 г., като сред гостите е и самият френски президент. Тъй като лозето все още било твърдо младо и нямало плод, организаторите на фестивала купили чепки грозде и ги окачили по клоните на лозите, за да могат посетителите да го "режат".
Днес лозето не е толкова непознато именно заради фестивала, който събира хиляди парижани и гости на града всяка година.
Виното от тайното лозе на Монмартър
Всяка година от гроздето на "Clos Montmartre" се произвеждат между 1000 и 1500 бутилки вино, които се продават на търг. Събраните средства се използват за различни проекти, свързани с квартала. Самото вино не се смята за добро. Лозето е със северно изложение, вместо с по-благоприятното за гроздето южно. Затова и става късно, а качеството му не е особено високо. Затова пък всяка бутилка носи духа на бунта и романтиката на историята на това необикновено късче от Париж.
Как да го видите
Лозето е ексклузивно място, което отваря вратите си за посетители само веднъж годишно - по време на есенния фестивал (Fête des Vendanges), посветен на новата реколта (обикновено през октомври). Този фестивал се провежда в лозето от 1935 г. В продължение на 5 дни гроздето се бере и се пренася с нужната тържественост към избите на местното кметство. Събитието е съпроводено с музика, паради и дегустации на храни и вино.
През останалото време не можете да влезете, но тъй като е разположено на хълм, можете да го видите като на длан и през оградата.
Какво друго да видите
До лозето се намират две емблематични за Монмартър сгради - Музеят на Монмартър и историческото кабаре "Le Lapine Agile".