Алачатъ е едно от най-цветните градчета в Турция. Известно е с тесните си улички, традиционните си каменни къщи, лозята, мелниците и крайбрежието си. Да, освен, че е красив за разходки, градът има и чудесни плажове, както и яхтено пристанище.
Какво повече би искал човек от ваканцията си?
Цветни къщи, калдъръмени улички
Историческият център на градчето представлява наниз от старинни къщи предимно в гръцки стил (Алачатъ е бил предимно с гръцко население до края на 19-и век, като промяна на границите и взаимна размяна на население между Турция и Гърция води до изселване на всички гърци до 1923 г.).
Повечето къщи са бели с ярко боядисани прозорци и цветни балкони. Уличките са тесни и калдъръмът се извива ту насам, ту натам, за да разкрие пред очите на посетителите следващото симпатично ресторантче с маси навън.
Тъй като градът е обявен за историческа забележителност, всички нови къщи също трябва да бъдат в стила на старите.
Остатък от гръцките обитатели на града са и вятърните мелници, които мигновено ще ви пренесат на Миконос или някой друг гръцки остров.
Уиндсърфинг за начинаещи
Алачатъ е едно от най-добрите места за уиндсърфинг за начинаещи. Освен ветровития залив, който ще даде тласък в платната на учащите, градчето има много плитко крайбрежие. В Алачатъ се провеждат и състезания по уиндсърфинг.
Кулинарен рай
Алачатъ има важно място на кулинарната карта на Турция. От една страна, тук се отглежда мастиково дърво. Смолата му (мастикс) се използва в много турски десерти. В градчето можете да опитате турско кафе, сервирано с овкусена с мастикс вода, мастиково малеби, сладолед с мастикс, както и всякакви сладки, кексове и дори артишок, маринован с мастикс.
Всяка година в Алачатъ се провеждат Фестивал на подправките и Фестивал на изчезващите вкусове - две събития, които целят да запазят традиционните, щадящи природата и изискващи минимална обработка храни.
Как да стигнете до Алачатъ
Алачатъ се намира на 75 км от Измир и на 15 км от популярния сред българите турски курорт Чешме.