Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха. Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна 100 000, пише в. "Ал Ахрам". Залата на Тутанкамон, която ще бъде емблемата на музея, все още е затворена. Тя ще съдържа пет хиляди артефакта от гробницата на момчето-фараон, които ще бъдат показани за първи път на едно място от откриването й през 1922 г.

Големият египетски музей ще посреща до 4000 посетители дневно през пробната фаза, която е подготовка за дългоочакваното официално откриване. То беше отлагано многократно, включително заради пандемията от Covid-19.

През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите получиха достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Велики и Голямото стълбище с изглед към пирамидите, където е подредена експозиция, показваща връзката на древноегипетските царе с боговете и отвъдния живот. Отворена беше и търговската част с магазин за сувенири и заведения за хранене.

Разположеният върху 480 хиляди кв. метра музей на стойност над един милиард долара е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Египетските власти се надяват, че той ще допринесе за развитието на туристическия сектор, който е ключов източник на чуждестранна валута за страната.