7 часа сутринта. Слънцето се кани всеки момент да се покаже над хоризонта. Водата е като огледало, няма нито една вълничка. Дори и кормораните на острова не издават звук. Съвършена тишина.

За разлика от бурните летни дни, когато туристите са под път и над път на язовир Батак, есента е блажено време да сте тук. Тълпите и моторните лодки ги няма, повечето палатки и каравани по бреговете - също. Остават само птиците, които след отлитането на туристите към топлите им домове, стават по-смели и кацат все по-близо до вас, за да ги огледате и да им се възхитите.

Колония от корморани живее на острова в язовира и редовно се спуска от единия бряг до другия, като плава ниско над водата. Срещат се врани, горски зидарки, кълвачи. И под "срещат се" имам предвид, че вие ги срещате очи в очи, а не само четете за тях в пътеводителите.

Дори и в разгара на лятото се случва сърна да подскочи на метри от вас покрай пътя, но през есента шансовете ви се увеличават още повече. Горите в района са пълни с къпини и шипки, расте и много дива мента - чудесна находка за сутрешния ви чай.

Плаване и спорт

Островът

Снимка: iStock by Getty Images

Гледка към острова

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Ако сте почитатели на водните спортове, имайте предвид, че през есента възможностите са ограничени. Повечето лодки, водни колела и каяци са прибрани на местата си за зимуване и само единични лодки се мяркат в язовира. Ако ви се плава, попитайте в хотела си кои лодки превозват туристи в съответния момент.

Бреговете на язовир Батак са подходящи за каране на велосипеди - мрежа от черни пътища обкантва водния басейн от всички страни, а колела можете да наемете от повечето хотели и къщи за гости.

Рано сутрин, късно вечер

Изгрев иззад родопските възвишения

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Заслужава си да станете малко преди изгрева, ако сте на язовира през есента. Слънцето изгрява достатъчно късно, че да не се чувствате, че отивате на работа, а над водата се влачат сутрешни мъгли като от вълшебна приказка... или от филм на ужасите (както предпочитате).

Водата е най-тиха сутрин, а първите лъчи на слънцето се отразяват в нея като в огледало.

Вечерите се навлечете с топли дрехи (температурите падат до 5-10 градуса) и запалете огън или просто се насладете на огромните звезди, които греят над Родопите.

Вечерите край язовира са студени

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Какво да видите наоколо

Ако търсите досег с вековни гори и запазена природа, отидете до резерват Мантарица. Намира се на 40 минути пеша от Цигов чарк, като до началото на резервата се върви по частично разрушен асфалтов път (достъпен за малко по-високи автомобили, но не непременно джипове).

Резерватът е създаден, за да опази едно от последните находища на птицата глухар в Европа, а някои от дърветата са на по няколко века. Пътеката през гората е сенчеста и стръмна, на места с паднали дървета, но проходима.

Беседката при входа на резерват Мантарица

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Дори и да сте дошли специално за язовира, можете да се разходите в околностите и да разгледате още забележителности. Батак с църквата, пазеща спомена за Баташкото клане, е на 5 минути с кола от язовира.

На 20 минути е Велинград, който има приятна пешеходна зона за разходка, планински маршрути в околностите и сериозен брой басейни, хотели и спа центрове. Ако времето е лошо, повечето хотели предлагат ползване на спа зоните си от външни лица срещу дневна такса (между 30 и 50 лева на ден). В читалището на града има киносалон, където също можете да оползотворите 2-3 часа, ако дъждът ви изненада.

Друга възможна посока е Плиоценският парк в село Дорково (около половин час с кола). Семплият, но впечатляващ музей е изграден на мястото на най-голямото палеонтологично находище в Европа. Тук са открити кости от 30 животни от плиоцена, а фигурата в реален ръст на мастодонт е главната атракция. Не пропускайте да видите и църквата в центъра на селото.

Мастодонтът в Плиоценски парк Дорково

Снимка: NasamNatam

В района има и две пещери, които можете да видите. Пещера Снежанка се намира до Пещера и е подходяща за хубаво време, тъй като стръмната пътека, която води от паркинга до пещерата става хлъзгава при дъжд. Пещера Лепеница е достъпна само с водач и предварителна заявка и е подходяща за по-запалените авантюристи.

Сравнително наблизо са и други любими родопски язовири - Широка поляна, Беглика и Доспат.

Къде да отседнете

Около язовира има богато разнообразие от хотели, къщи за гости, бунгала, вили и каравани под наем. Повечето са отворени целогодишно и предлагат от базово настаняване до лукс и спа сред природата. Част от местата за настаняване са на самия бряг на язовира, други се крият сред величествените гори. По крайбрежието има два курорта - Цигов чарк и Свети Константин. Въпрос на вкус и бюджет е какво ще изберете.