Макар по българските брегове нападенията от акули да не са проблем, има места по света, където туристите, отишли да покарат сърф или да поплуват в морето, могат да бъдат нападнати от водния хищник.

Крайбрежието на Южна Африка, Флорида и Калифорния (САЩ), Ресифе (Бразилия), Бонди Бийч (Австралия) и Бахамите са едни от най-опасните и с най-много регистрирани атаки от акули.

Но каква е причината акулите да нападат хората? Дали туристите са естествена част от менюто им или има нещо друго?

Според скорошно изследване, публикувано в "The Journal of Royal Society Interface" една от основните причини големите бели акули (виновни за повечето нападения) да нападат хора е лошото им зрение. То е толкова лошо, че акулата не може да различи човек от тюлен или друг плуващ обект.

Според учените акулите са или пълни далтонисти, или имат силно ограничено възприятие за цвят, което ги заставя да следят за движение и смяна на контраста при търсенето на плячка.

По време на проучването са сравнени реакциите на акулите и възможността им да различат различни подводни обекти - например плуващ човек, правоъгълна шамандура, гребящ на сърф човек и тюлени и морски лъвове.

Предположенията на учените се оказват правилни - бялата акула не може да различи дали вижда пред себе си плуващ човек или тюлен. "Може да се говори за погрешна идентификация, която стои в основата на много инциденти във водата," се казва в изводите на изследването.

Бяла акула се готви да захапе тюлен на повърхността на водата

Снимка: iStock by Getty Images

Неслучайно най-голям риск да бъдат атакувани от акула имат сърфистите. Когато гледа от дълбините на морето нагоре към повърхността, акулата не може да различи дребните детайли, които различават сърфист на дъска и тюлен например. Формата на дъската наподобява тази на тюлен с прибрани перки, а акулата не може да ги различи и по цвят.

Човекът не е естествена храна за акулата. Известни са многобройни случаи, в които акула захапва сърфист или плувец, а след това се отказва и отплува. Причина за това отново може да се потърси в последните изводи на учените - веднъж разбрала, че е направила грешка (захапала човек, а не тюлен или друго морско животно), акулата няма причина да продължи атаката и си тръгва в търсене на друга плячка.