Гръцките острови са стотици и всеки има своите почитатели. Едни търсят бурен нощен живот, други - красиви плажове, трети - исторически селца с виещи се улички и бели къщи със сини капаци на прозорците.

А тези, които търсят баланс между всички тези неща, без тълпи от туристи и с недвусмислен акцент върху храната, могат да включат остров Сифнос в летните си маршрути.

Сифнос е част от Цикладите и като такъв има характерните села с белосани къщи и кацнали по възвишенията параклиси. Не му липсват и красиви плажове, чиито брегове се мият от кристално чиста вода. А още на слизане от ферибота се усеща изпълненият с аромат на бадеми и портокали въздух, който подготвят сетивата за кулинарното пиршество, което ги очаква на острова.

Лаборатория за вкусове

Снимка: iStock by Getty Images

С годините Сифнос малко по малко придобива славата на магнит за почитателите на добрата храна. Не че цяла Гърция не е такава, но тук се събират шеф готвачи и смели експериментатори, които превръщат кухните на ресторантите си в истински лаборатории, в които търсят съвършените комбинации и аромати, забъркват традиционно и новаторско и са готови винаги да изненадат посетителите си със съдържанието на чиниите.

Снимка: iStock by Getty Images

Казват, че всичко започва от местния жител Николас Целементес, който през 1910 г. написва първата гръцка готварска книга. На местните им се носи славата на добри готвачи от години, а през последните две десетилетия тук отварят ресторанти готвачи от цяла Гърция и Европа.

Ако държите да започнете с традиционната храна, забравете за сувлаки и мусака - тук на почит са кюфтенцата от нахут и задушените каперси. Из целия остров има грънчарници, в които се произвеждат традиционните съдове за приготвяне на ревитада (печен нахут) и мастело (агнешко с червено вино и копър). Почти всички десерти са пълни с бадеми

Снимка: iStock by Getty Images

Лежерен остров с точната доза нощен живот

Въпреки нарастващата си слава на цикладска кулинарна столица, Сифнос успява (поне засега) да се опази от лятнатата туристическа лудост по други свои съседи като Миконос и Санторини. Туристите, които идват тук, са почитатели на по-бавния, но не и селския живот. Има барове и нощен живот, но от онзи, по-лежерния. Има села като пощенски картички (Кастро и Аполония), но го има и пристанищния град Камарес с освежаващото му оживление.

Има го параклиса "Седемте мъченици" - класическа цикладска постройка в бяло с яркосин купол, издигащ се на миниатюрно островче до село Кастро. Това е вероятно най-сниманото място на острова.

Снимка: iStock by Getty Images

Има и плажове, много от тях пясъчни и с тюркоазеносиня вода - Камарес, Вати, Платис Ялос, Фарос. Дори и в пика на сезона те не се пренаселват. Гмуркането с шнорхел е повече от вълнуващо занимание тук - водата навсякъде е чиста, а видимостта в скалистите заливчета е чудесна.

С две думи - истинската Гърция, подправена с щипка нощен живот. За разлика от други гръцки острови, Сифнос не привлича само семейства или само влюбени двойки - посетителите са шарени и много от тях се връщат на острова отново и отново.

Снимка: iStock by Getty Images

Как да стигнете

Сифнос се намира на 3 часа от Атина с бърз ферибот (или на 6 с обикновен). Лятно време от Сифнос има фериботна връзка със Санторини, Миконос, Парос и Наксос, а целогодишно - с Милос, Китнос и Серифос.