Оризовите тераси са една от най-магичните гледки на Азия. Можете да видите как от векове хората отглеждат ориз на старателно подравнени "стълби" по склоновете на възвишенията.

Техниката е толкова впечатляваща, че някои от оризовите тераси са част от Световното наследство на ЮНЕСКО - като тези във Филипинските Кордилери например.

Те се намират в провинция Ифугао и се протягат докъдето погледът ви стигне в продължение на километри. Според описанието на ЮНЕСКО, те символизират "свещени традиции и деликатен социален баланс, като изразяват хармонията между човечеството и природата".

Разгледайте снимки от оризовите тераси в галерия >>>

Снимка: iStock by Getty Images

Историята на този начин на отглеждане на ориз може да се проследи поне 2000 години назад. Разположени са в отдалечени райони на остров Лусон и за тях се грижат хората от местния народ игорот, които живеят по тези земи от хиляди години. Едни от най-впечатляващите и най-добре запазени са терасите в Банауе, които се спускат амфитеатрално от два хълма, в основата на които се е сгушило селце.

Смята се, че терасите са изкопани предимно на ръка, с помощта на прости инструменти, за да могат хората да разрешат практически проблем - как да отглеждат ориз в земя, която не е подходяща за това. Напоителната система също е древна, а водата идва от тропическите гори, разположени над терасите. Надморската височина на оризовите тераси в Банауе е 1500 м и тук е чувствително по-хладно от другите части на Филипините.

Снимка: iStock by Getty Images

Снимка: iStock by Getty Images

Освен това мястото е трудно достъпно и за да се стигне до него, се изисква сериозен преход. Това е чудесна новина за тези, които не са почитатели на големите туристически тълпи. Посетителите в Банауе не са така многобройни, но въпреки това на най-популярната точка за панорамни гледки - Сънрайз Пойнт, ще видите местни хора в традиционни облекла, които позират за снимки и продават сувенири.

След като ги разгледате отдалеч, разходете се сред терасите. Между тях криволичат пътечки, поръбени с яркочервени диви цветя. Най-добрият вариант за обиколка на терасите е с местен гид, тъй като пътеките се преплитат и усукват и е много лесно човек да се загуби, ако идва за първи път. Спокойно можете да прекарате цял ден в разходки сред терасите, като на няколко места има водопади и естествени вирове, където да се разхладите, да поплувате и да си починете.

Снимка: iStock by Getty Images

Снимка: iStock by Getty Images

Макар повечето хора да се грижат за оризовите насаждения така, както са го правили предците им преди хиляди години, през 2009 г. официално е забранено засаждането на каквито и да било генно модифицирани растения в района, за да се запази максимално автентичния му вид. Съвремието създава и друг проблем - част от младите хора от местния народ предпочитат да се занимават с туризъм, а не със земеделие и поддържане на терасите, заради което част от тях се разрушават. Начинът, по който са изградени, изисква постоянна поддръжка и укрепване.

Най-доброто време да видите терасите на Банауе е през февруари - март (когато полетата се почистват и засаждат) и през юни - юли (когато се обира реколтата).