Сафранболу - древният град на Турция, който все още пази червеното злато

Датиращи от 18 век, османските имения в Сафранболу са изключителен и красив пример не само за архитектура, но и добросъседство

Обратно в новината

Коментари - Сафранболу - древният град на Турция, който все още пази червеното злато | Trip.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Османската архитектура е привнесена в Анатолия от Средна Азия, и най яркият и представител е шатрата. Голеема кожа разпъната на пръти. Моля да не се бърка с вигвам.

Време е да дойдат руските сериали, да ни освободят от турските.

А на тези къщи някъде май им казваха Левантински, ливански ...

Не разбрах кое е червеното злато?

Нищо ново под слънцето ! Архитектурата е подвластна на модата във бранша от всеки един период. Но очевидното и фактите не може да се отричат. Има един научен труд за архитектурата на Пловдивската къща от периода за който се говори в статията. Всички тези къщи в него са признати като принос в европейската архитектура за този период и те са взаимствали елименти не само от османската, а и от византийската, гръцката и европейската архитектура през този период. Външно си приличат, но вътрешно са съвършено различни и оригинални.

През XVII век. няма българска архитектура в границите на днешна Турция. Има османска архитектура в границите на днешна България. Не бъркайте история с пропаганда. Бакалавър "История", СУ "Св. Климент Охридски".

И през XVIII, XIX и ХХ няма. Единственото изключение е Българската църква „Св. Стефан“ от XXI век. Но само сащото е реновирана с български средства. Не толкова заради архитектурата. 3х3!

да напише в дедо Гугъл, изображения: "Анталия стария град" и да гледа "българска възрожденска архитектура".

Не е нужно да се гледа толкова далеч. Стигат само Балканите: от Босна, през България до Гърция и Албания. От онова време атхитектурата е една съща и просто няма как всичко това да е правено само от български дюлгери и по български тертип.

Поправям те, от български дюлгери, но по ОСМАНСКИ тертип. Ха сега, патрЕотите почвайте да плюйте !

И църквите ни ли са по "османски тертип"?

Напишете нещо за някой български град - стига с тая чужбина

Поредния Копейкаджия, който не е излизал от селото си и има смелостта да коментира.

Просто съм националист и обичам родното. От кога това е лошо?

Толкова и си я разглеждал.

Ако отвориш "Trip", още на заглавната страница 1/3 от статиите са за дестинации у нас. И между националист-шовинист-ксенофоб и родолюбец има огроооооооомна разлика.

Соросоидите все за ass си мислят.

А, именно! И аз така мисля!

Kalin

Ако махнеш джамиите си е жива България.Не ми се вярва коренното население там да са турци.

И Анталия ли е била България? Щото и там старите къщи са същите. Тая нашата велика "традиционна" българска архитектура, тип Копривщица, Жеравна, Мелник и други "възрожденски" градове си е чисто османска!

Във историята на нашто село пише Дошли от Анталия преди да е било турско там

А пък преди резняците къщи не е имало...Ебалник мешен.

И Кивота е в България. Щото баба ти Ванга, като я питали тук ли е, казала: "Да, туке е...". Източник: в. "Уикенд" от тоя петък.

На хълма над градчето е гроба и паметник на основателя му. Ако не се лъжа, през 17-и век той е бил управител на Кюстендил и за някакво провинение е върнат в Анадола, където е назначен в Сафранболу. Цялата архитектура и външен изглед на къщите е заимствана от периода на управителя в България. Много е красиво, заслужава си да се види и е повод за наша гордостл

Много напомня Велико Търново.

И на Стария град в Пловдив.

Велико Търново, Стария Пловдив, Стария Несебър, Стария Созопол, Стария... много напомнят на Старата Анталия, Старата Бурса, Стария Измир. И най-вече на Стария Чаннаккале, за който тази седмица има статия в Trip.:)

И Мелник. Както и градчетата в Егейска Македония - Гърция.

В почти цяла Турция старите им къщи са същите. Походете, разгледайте, пък тогава пишете. Изключваме Бодрум и някои други крайбрежни зони. Ние имаме Възраждане(Ренесанс), колкото САЩ имат Средновековие. Какво остава за българска възрожденска архитектура. Всичко е копирано от богатите османски къщи. Тогава богатите българи са търгували и произвеждали 90% със и за Османската империя.

То се изразява в много неща и архитектурата не е водеща в него.

И кои са "тези неща", с които сме се възродили, а горките османлии не са имали?

Абе, в Кюстендил вероято няма нищо от 17 в., ама, те на, по косвени индикатори ще обявим типичната османска архитектура за българска.

Тъпчо, случайно да знаеш, че османската архитектура (без религиозната) е заимствана от средновековната византийска? Аман от ибрикчии... Споменах ли майките на дирниците с идиотските им светофари, кранове и т.н.

Сега плюсовете заради тъпото ти мнение по история на Византия ли е? Или заради крановете, мостовете, моторите, велисопедите и т.н.? Заради второ, бе! :))))))))