Представете си, че излизате през задната си врата и пресичате международна граница. Звучи фантастично, но на остров Завикон, сгушен в сърцето на архипелага Хиляда острова по река Сейнт Лорънс, това е реалност! Или поне така се твърди.

Този малък остров, който може да се похвали с мост,  дълъг едва 9 метра често се свързва с една интригуваща подробност: той е известен като най-късия международен мост в света - "факт", който се разказва на много екскурзии с лодка поне от началото на 1900 г. Но дали наистина е така? И възможно ли е толкова къс мост да има конкуренция?

Знамената на моста подсказват, че той свързва Канада и САЩ. От едната страна на моста е канадският флаг, а от другата - американският, но с унгарско знаме в средата, в чест на унгарското наследство на собственика - историята става още по-интригуваща.  Някои източници твърдят, че този мост свързва остров Завикон (Канада) с по-малък остров, принадлежащ на Съединените щати, което го прави истински международен проход. Според официалните споразумения за границите и подробните карти обаче както Завикон, така и по-малкият му съсед попадат изцяло в територията на Канада.

Въпреки това на остров Завикон има паметник, създаден от Граничната комисия на САЩ и Канада, за да помага при геодезическите измервания за определяне на повратната точка на международната граница в този участък на реката. Според най-подробната карта на USGS(Геологическият топографски институт на САЩ) за региона международната граница завива на около 140 метра югоизточно от южния край на остров Литъл Завикон.

Снимка: iStock by Getty Images

Истината може да е по-малко вълнуваща от легендата, но чарът на моста остава. Този кратък проход, независимо от официалния му статут, е причудливо напомняне за уникалната география на региона на Хилядата острова, където стотици са разпръснати по границата между САЩ и Канада, а въпросът колко точно на брой са островите в туристическия регион Хилядата острова се оказва препъникамъкът на участниците във финалния рунд на телевизионни състезания отвъд океана.

Всъщност отговорът далеч не е толкова ясен и логичен, колкото изглежда на пръв поглед. На специално събраната за целта американско-канадска комисия са й трябвали цели три години, за да брои, мери и отсъди, че в крайна сметка архипелагът между Канада и Съединените щати се състои от 1793 острова. Някои са дълги няколко километра, на други поникналото върху тях дърво хвърля сянка по-широка от самия остров, трети се показват от водата за кратко само по време на отлив. Ако бъдат преброени и всички скали, по-малки от квадратен метър, броят на островите ще нарасне до 1865.

Снимка: iStock by Getty Images

Хилядата острова са разположени там, където мощните води на Големите езера си проправят път към Атлантическия океан. Малките късчета земя с пищна природа са осеяли осемдесетте километра преход между езерото Онтарио и реката Сейнт Лорънс. Някога символ на екстравагантността, богатството и неспирния възход на Америка от индустриалната епоха, днес регионът видимо привлича туристи с по-скромни доходи. Но пък в последните десетилетия техният интерес и тиха завист към архитектурните чудеса, построени през 1870-1929, вдъхна нов живот на мястото, загубило блясъка си по време на Голямата депресия.

Но след тази изчерпателна информация, къде все пак официално се намира най-късият международен мост? Той свързва малкото селце Варежа Гранде в Португалия със съседното испанско селце Ел Марко в Естремадура. Това е малък пешеходен мост, който е с една трета по-малък от този на остров Завикон (3,2 метра).

Снимка: portugalist.com

Пешеходният мост е толкова къс, че едва ли е необходим. Дори преди прилагането на Шенгенското споразумение, с което се премахват граничните проверки между Испания и Португалия, жителите свободно преминават през реката, използвайки импровизиран мост, изграден от дъски. Трансграничната търговия е била широко разпространена, като португалците са продавали кафе и кърпи на испанците, а те ножове и вино.

И днес мостът си остава тайна точка на обмен, тъй като никой не знае за него (от 2008 г., когато е построен, е събрал само няколко отзива в Google). Изглежда, че атракциите от типа "най-голямата в света" или "най-малката в света" се представят по-добре в САЩ и Канада, отколкото в Португалия или Испания.

Мостът между Португалия и Испания

Снимка: portugalist.com

ИЗБРАНО