Представете си, че излизате през задната си врата и пресичате международна граница. Звучи фантастично, но на остров Завикон, сгушен в сърцето на архипелага Хиляда острова по река Сейнт Лорънс, това е реалност! Или поне така се твърди.
Този малък остров, който може да се похвали с мост, дълъг едва 9 метра често се свързва с една интригуваща подробност: той е известен като най-късия международен мост в света - "факт", който се разказва на много екскурзии с лодка поне от началото на 1900 г. Но дали наистина е така? И възможно ли е толкова къс мост да има конкуренция?
Знамената на моста подсказват, че той свързва Канада и САЩ. От едната страна на моста е канадският флаг, а от другата - американският, но с унгарско знаме в средата, в чест на унгарското наследство на собственика - историята става още по-интригуваща. Някои източници твърдят, че този мост свързва остров Завикон (Канада) с по-малък остров, принадлежащ на Съединените щати, което го прави истински международен проход. Според официалните споразумения за границите и подробните карти обаче както Завикон, така и по-малкият му съсед попадат изцяло в територията на Канада.
Въпреки това на остров Завикон има паметник, създаден от Граничната комисия на САЩ и Канада, за да помага при геодезическите измервания за определяне на повратната точка на международната граница в този участък на реката. Според най-подробната карта на USGS(Геологическият топографски институт на САЩ) за региона международната граница завива на около 140 метра югоизточно от южния край на остров Литъл Завикон.
Истината може да е по-малко вълнуваща от легендата, но чарът на моста остава. Този кратък проход, независимо от официалния му статут, е причудливо напомняне за уникалната география на региона на Хилядата острова, където стотици са разпръснати по границата между САЩ и Канада, а въпросът колко точно на брой са островите в туристическия регион Хилядата острова се оказва препъникамъкът на участниците във финалния рунд на телевизионни състезания отвъд океана.
Всъщност отговорът далеч не е толкова ясен и логичен, колкото изглежда на пръв поглед. На специално събраната за целта американско-канадска комисия са й трябвали цели три години, за да брои, мери и отсъди, че в крайна сметка архипелагът между Канада и Съединените щати се състои от 1793 острова. Някои са дълги няколко километра, на други поникналото върху тях дърво хвърля сянка по-широка от самия остров, трети се показват от водата за кратко само по време на отлив. Ако бъдат преброени и всички скали, по-малки от квадратен метър, броят на островите ще нарасне до 1865.
Хилядата острова са разположени там, където мощните води на Големите езера си проправят път към Атлантическия океан. Малките късчета земя с пищна природа са осеяли осемдесетте километра преход между езерото Онтарио и реката Сейнт Лорънс. Някога символ на екстравагантността, богатството и неспирния възход на Америка от индустриалната епоха, днес регионът видимо привлича туристи с по-скромни доходи. Но пък в последните десетилетия техният интерес и тиха завист към архитектурните чудеса, построени през 1870-1929, вдъхна нов живот на мястото, загубило блясъка си по време на Голямата депресия.
Но след тази изчерпателна информация, къде все пак официално се намира най-късият международен мост? Той свързва малкото селце Варежа Гранде в Португалия със съседното испанско селце Ел Марко в Естремадура. Това е малък пешеходен мост, който е с една трета по-малък от този на остров Завикон (3,2 метра).
Пешеходният мост е толкова къс, че едва ли е необходим. Дори преди прилагането на Шенгенското споразумение, с което се премахват граничните проверки между Испания и Португалия, жителите свободно преминават през реката, използвайки импровизиран мост, изграден от дъски. Трансграничната търговия е била широко разпространена, като португалците са продавали кафе и кърпи на испанците, а те ножове и вино.
И днес мостът си остава тайна точка на обмен, тъй като никой не знае за него (от 2008 г., когато е построен, е събрал само няколко отзива в Google). Изглежда, че атракциите от типа "най-голямата в света" или "най-малката в света" се представят по-добре в САЩ и Канада, отколкото в Португалия или Испания.