Малко над 35 на сто от пълнолетните българи са практикували различни форми на здравен туризъм в страната ни. Това каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на единадесетият годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА), който се провежда в Бургас по патронажа на президента Румен Радев, предаде БТА. Георгиева се позова на данни от двугодишно проучване, които са показали, че здравният туризъм е сред петте най-предпочитани в България. Тя добави, че оценката, спрямо проучването, която се поставя на този сектор у нас, е много добър по шестобалната система.

"Много хора търсят начини да инвестират в здравето си. Здравният туризъм е възможност да предложим качествен туристически продукт. Той е част и от стратегията ни за развитие на туризма до 2030 година", каза още Ирена Георгиева.

Предизвикателство пред сектора е проблемът с кадрите, посочи още тя и допълни, че за разрешаването му е нужно България да прилага последователна и целенасочени политика.

"Министерството на туризма е модератор в тази задача - привличане на кадри от трети страни. Но вносът на кадри от трети страни е временно решение на проблема", заяви Ирена Георгиева. По думите ѝ по-голямото предизвикателство е задържането на специалистите в сферата на туризма в страната. Нужна е промяна на учебните планове, нови специалности, увеличаване на местата за туризъм в университетите, стана ясно от думите на Георгиева.

СПА туризмът се развива активно

За първите осем месеца на тази година, проучване на Министерството на туризма в 16 избрани общини, развиващи активно СПА и уелнес туризъм от вътрешността на страната показва, че те са посетени от близо 850 000 туристи.

Заместник-министър Ирена Георгиева обяви, че данните за месец август все още не са окончателни, а ако към тях се прибавят и тези от Черноморските общини, то броят на посетителите ще бъде много по-голям. Водещи за България пазари в този сектор са Северна Македония, Румъния, Израел, Гърция, Германия, Великобритания и други.

ИЗБРАНО