Някои хора пътуват, за да преживеят приключения. Други - за да разглеждат архитектура или произведения на изкуството.

Има и такива, за които топ атракцията на всяко пътуване е кулинарната сцена. И то не тази в ресторантите, а тази на тротоарите и пешеходните алеи. Няма нищо по-автентично от порция улична храна.

Уличната храна е това, което ядат местните (а не това, което се приготвя специално за туристите), приготвя се на място, прясна е и е пълна с вкусовете и ароматите на дестинацията.

Ето и десет от най-добрите кулинарни дестинации за ценителите на добрата улична храна (плюс няколко полезни съвета):

Испания

Порция чурос може да се купи навсякъде в Испания

Снимка: iStock by Getty Images

Пътуването до Испания спокойно може да бъде посветено само на испанската кухня.

Всеки регион на страната има своите специалитети, а уличните продавачи предлагат всичко - от сандвичи и сладките чурос до сардини на шиш (еспетос) и емпанадас.

Тук дори хапването в бар носи усещането за улична храна с отрупаните подноси с тапас, които съпровождат вечерното пиене на бира или вино.

Индия

Жена приготвя чапати на улицата в Джайпур

Снимка: iStock by Getty Images

Индия никога не спи и щандовете за улична храна работят почти денонощно. Тук ще научите думи като роти, тандури, чапати и биряни и ще откриете от първоизточника защо индийската храна е една от най-популярните в цял свят.

Тайланд

Улична храна в Банкок

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Тайланд е рай за уличната храна. Количките с нудъли, пилешко, риба и зеленчуци са навсякъде - от най-туристическите зони до никому неизвестните крайни квартали и селца. Освен прясна и вкусна, тук храната е невъзможно евтина - огромна порция ориз или нудъли е месо и зеленчуци, сготвени пред очите на клиентите, струва между 2 и 3 лева.

На популярните туристически места може да ви попитат дали искате храната да е люта, но встрани от тях тя винаги е люта.

Мексико

Тако с телешко е запазена марка на Мексико

Снимка: iStock by Getty Images

Кулинарно пътуване из Мексико е истинско приключение, включително и за стомаха на туристите, чиято издръжливост ще бъде тествана с едни от най-лютите чушки на света.

Където и да отидете, ухае на печено месо, кориандър и грилована царевица, тортия питки цвъртят на скарите, а продавачите на такос и тамалес са на всяка крачка.

Сингапур

Сатай от скариди в Сингапур

Снимка: iStock by Getty Images

Сингапур е като монета с две страни - от едната страна е лъскавият модерен метрополис с небостъргачи и фучащо метро, а от другата - хаотичният и шумен азиатски град с нощни пазари и продавачи на улична храна. Вкусовете на Сингапур са микс от китайска, малайзийска, индийска и европейска кухня. Каквото и да изберете, пригответе се за много ориз, нудъли и морска храна.

Мароко

Порция варени охлюви на пазара в Маракеш

Снимка: iStock by Getty Images

Тръгне ли да залязва слънцето, отидете на главния площад на който и да е марокански град, за да вдишате неговите аромати и да напълните очите и стомасите си.

Една от емблематичните улични храни в африканското кралство са охлювите - на клечка или в супа, за тях местните вярват, че са мощен афродизиак. Не пропускайте и захаросаните ядки, агнешкото в питка, ароматните подправки, морската храна и много ментов чай.

Бразилия

Купа с асаи и овесени ядки е любима улична храна на бразилците

Снимка: iStock by Getty Images

Бразилия има вкус на тропици, а уличната храна е цяла култура. От пао де кежу (хлебчета, направени от касава, които нямат глутен, но пък имат ароматен кашкавал) до чашките с асаи (тъмнолилавите плодове на палмата акай) и сандвичите със свинско и преливащ разтопен кашкавал - страната няма да разочарова ценителите на богатите вкусове.

Германия

В Германия можете да опитате десетки видове вурст

Снимка: Unsplash

Германия е страната на дюнерите и десетките видове вурстчета, които можете да хапнете на крак във всеки град, а ухаещите прясно изпечени бретцели ви изкушават от всяка пекарна.

Нещата достигат съвсем друго ниво по Коледа, когато коледните базари изпълват въздуха с ухание на джинджифилови курабийки, сладкиши, бадемови кексове и всевъзможни наденички, печени на открит огън.

Турция

Количка за симит в Истанбул

Снимка: iStock by Getty Images

Макар и българската кухня да има много общо с турската, уличната храна на южната ни съседка е цяло кулинарно приключение с елементи на откривателство.

От емблематичните червени колички със симит в Истанбул и рибните сандвичи балък-екмек където и да е по крайбрежието до лахмаджун, разбира се дюнер и разтегливия сладолед дондурма - Турция не може да остави равнодушно нито едно небце.

Япония

Пиле и зеленчуци на скара в Киото

Снимка: iStock by Getty Images

Японската диета се слави като една от най-здравословните в света и дори уличната храна рядко е мазна и висококалорична, както на други места по света. Месни шишчета якитори, нудъли якисоба, печени сладки картофи якиимо и покрити с шоколад цели банани са само част от изкушенията, които можете да намерите на щандовете за храна и да хапнете на крак в страната на изгряващото слънце.

Как да изберете улична храна, където и да сте по света:

  • Ориентирайте се по местните. Избирайте щандовете с най-големи опашки от местни - те знаят най-добре къде е добрата храна.
  • Купувайте улична храна на няколко улици встрани от туристическите зони и ще платите много по-малко.
  • Когато купувате улична храна извън Европа и САЩ, не се възмущавайте толкова от хигиената. Високата температура и лютите подправки ще ви спасят от бактерии и стомашни проблеми.