Пътуването е забавление, пътуването е откривателство, но особено от пандемията насам все повече хора търсят във всяко тяхно пътуване да има и някакъв по-дълбок смисъл.

Човекът е така устроен - най-много да цени преживяванията, които му носят усещане за смисъл, за свързване с хората и за постигане на някаква по-висша цел от това "да си прекара добре".

Ако все още търсите точната формула на баланса между забавление и смисъл, ето няколко идеи как да добавите нещо специално (лично за вас или за някой друг) към всяко следващо пътуване, независимо дали е лятната ви почивка, разходка в гората или екскурзия в чужбина.

1. Купувайте сувенири от местни творци. Оставете китайските магнити за някой друг и изберете с парите си, независимо колко малко са, да подкрепите местните хора.

2. Не купувайте сувенири изобщо. Вместо това съберете нематериални спомени от пътуването си, които дългосрочно ще ви връщат в щастливото време на път - рецепти за местни ястия, музика, снимки, семена от местни растения...

3. Предизвикайте себе си. Отправете си предизвикателство, което е малко извън комфортната ви зона, но не твърде много, за да не се демотивирате. Ако имате нужда от вдъхновение, открийте го на страниците на книгата "203 предизвикателства за пътешественици" (вижте откъс).

4. Приемете предложение, което по принцип бихте отказали.

Снимка: iStock by Getty Images

5. Не се натоварвайте с твърде високи очаквания.

6. Позволете си да се изгубите нарочно и открийте радостта от това.

7. Отседнете в семеен хотел или къща за гости вместо в голяма верига хотели.

8. Намалете максимално използването на пластмаса за еднократна употреба дори когато сте на път. Носете си платнени торби, собствено шише за вода и собствена козметика.

9. Задавайте въпроси на местните. Питайте ги дори за неща, които си мислите, че знаете.

10. Научете няколко думи на местния език. Това почти винаги ви гарантира по-добро отношение и по-голяма вероятност да завържете приятелство, дори и след това разговорът да продължи на английски или друг език. Особено приятно ще накарате да се чувстват местните, ако научите 1-2 комплимента не техния език.

Снимка: iStock by Getty Images

11. Поне веднъж излезте без телефон.

12. Изпратете хартиени картички на близките си, докато сте в чужбина. Или дори когато сте в съседния град. Запишете си адресите им и винаги ги дръжте подръка (например в имейла си).

13. Преди да пристигнете на дестинацията си, прочетете за нейната история, скорошни събития и култура на местните хора. Така ще имате в главата си контекст за поне част от нещата, които ще видите и чуете. 

14. Открийте най-комфортния за себе си начин да се срещате с местни хора - открийте групи в социалните мрежи, запишете се на обиколка с екскурзовод, питайте минувачи или служителите в хотела ви за препоръки за ядене, пазаруване и забележителности...

15. Включете се в доброволческа акция, която отговаря на вашите ценности - опазване на диви животни, бежанци и социално слаби хора, еко акци...

16. Използвайте градски транспорт винаги, когато можете. Там не само ще бъдете близо до местните хора, но ще спестите пари.

Снимка: iStock by Getty Images

17. Отидете на ритрийт. Независимо дали ще се запишете за духовно преживяване или сами ще планирате и организирате "ритрийт" спрямо това, от което имате нужда в момента, пътуването и смяната на обстановката са чудесен повод да поработите над себе си.

18. Прескочете туристическите заведения и открийте места, които се посещават от местните хора. Ако някой бар има ревюта в интернет предимно на местния език, той е вашето място!

19. Добавете адреналиново преживяване. Спускане по алпийски тролей, полет с парапланер, гмуркане сред останки от древно корабокрушение, джип сафари - почти на всяка дестинация имате избор от различни атракции.

20. Отидете на местния пазар. Разходете се сред сергиите, вижте какво пазаруват местните, попитайте как се готви това или онова, станете част от оживлението на обикновения живот на хората.

21. Пътувайте сами. Мнозина се страхуват да пътуват соло по различни причини - притесняват се за безопасността, че ще им бъде скучно, ще им излезе по-скъпо или че няма да се оправят без другарче. Винаги можете да започнете с нещо малко - няколкочасова разходка в близкия град например.

Снимка: iStock by Getty Images

22. Преди да заминете, прочетете книга, в която действието се развива в дестинацията, която ще посетите. Сайтове като Which Book предлагат набор от книги, подредени по дестинация, като можете да изберете сред различни жанрове и езици.

23. Излезте от обикновеното. Преди да тръгнете, винаги търсете в интернет "необикновени/странни неща в [Дестинация]", за да научите за онези градски легенди, тайни и често известни само на местните места, на които едва ли бихте попаднали случайно.

Прочетете още Съвети за пътуване >>>