Помните ли как се минаваше границата преди 2 години? Лична карта, евентуално виза и вече сте в друга държава. Нямаше изчисляване на часове за PCR тест, нямаше постоянно проверяване на последните изисквания за ваксинирани и неваксинирани пътници, нямаше карантина и карантинни хотели.
С най-различни стратегии се опитвахме да открием красота и удовлетворение в "новото нормално" на пандемията, но истината е, че в пътуването под непрестанната заплаха от карантина или отказан полет заради положителен тест няма нищо красиво и удовлетворяващо.
Най-ценното, което ни отне пандемията, беше красотата на спонтанното пътуване. Но сега може би предстои да си я върнем.
Началото в Скандинавия
През февруари падащото домино беше задействано от Швеция, Дания и Норвегия, които почти в синхрон обявиха край на всички COVID ограничения, включително изискванията за представяне на сертификат или тест на границата, в заведенията и други обществени места. Скандинавия често се оказва лидер в различни сфери и едва ли много хора се изненадаха, че именно северноевропейските държави дадоха пример в тази насока.
Великобритания се готви да премахне по-голяма част от ограниченията, макар там това да е съпроводено със сериозни противоречия. Словения вече обяви, че премахва всички мерки (включително за преминаване на границата) освен носенето на маски, спазването на дистанция и дезинфекцията. Същото направи и Швейцария. Редица други европейски държави също облекчават мерките, макар и да не са готови да ги премахнат изцяло. На този фон с голямо облекчение беше посрещната и новината, че до 20 март изискването за представяне на сертификат ще бъде премахнато и в България.
Това дава основание за прогнози, че до началото или края на лятото почти цяла Европа ще е готова да се откаже от ограниченията и да върне на туристите автентичното туристическо преживяване. Единственото, за което е твърде оптимистично да се вярва, е че навсякъде ще бъде премахнато изискването за представяне на ваксинационен сертификат при преминаване на границата.
Държавите, които досега бяха най-консервативни в политиката си за COVID-19, вероятно ще са и последните, които ще се откажат от мерките - като Малта, Латвия и Кипър.
Светът на две скорости
Докато Европа се готви да отвори границите си и да заживее както преди пандемията, в други части на света властите не са готови за такава крачка. По последни новини в Хонконг се строят помещения за изолация, Австралия отвори за пръв път от началото на пандемията границите си едва преди дни, а Нова Зеландия ще направи това на 27 февруари. Двете последни държави останаха затворени от началото на пандемията и имаха едни от най-строгите ограничения в света.
Югоизточна Азия, която беше един от топ регионите за туристите преди пандемията, също се готви за отваряне, но твърде плахо. Страни като Виетнам и Малайзия вече допускат чужденци, но запазват изискванията си за тестване и сертификати.
Макар да са силно зависими от приходите от туризъм, много от тези страни нямат стабилни здравни системи и едва ли ще се впуснат в смело отваряне. Най-вероятно туристите там ще трябва да приемат, че тестването и ваксината са част от пътуването поне до края на годината.
Изключенията
Първите изключения от тенденцията само Европа да се отваря, са Йордания и Доминикана. Йордания първа в Близкия изток, а Доминикана - в Латинска Америка, обявиха край на COVID ограниченията.
От 1 март пътуването до Йордания е без изискване за представяне на сертификат или тестове на границата, а в Доминиканската република вече са отменени всички ограничения на територията на страната - като носене на маски, спазване на дистанция и изискване за показване на сертификати в заведения, хотели и други обществени места.
Двете държави дават добър знак в своите региони и няма да е изненада, ако примерът им скоро бъде последван и от други страни, чиито икономики зависят силно от туризма.
Нови щамове?
Един от големите въпроси по време на пандемията беше кой ще бъде следващият щам на коронавируса и какви ще са ефектите му върху здравните системи на страните. Омикрон, последният завладял света, доведе до щастлив край именно с по-малкия процент усложнения и облекчаването на натиска върху болниците. Дали ще има следващи щамове и какви мерки ще предизвикат те - това е въпрос, по който може единствено да се хвърля боб.
Досегашната история на пандемията показва, че правителствата не се колебаят да затварят граници и бизнес, когато положението стане критично, но две години след началото има и друг фактор - нарасналата търпимост на гражданите, които вече не са склонни с такава лекота да приемат ограниченията. Въпреки това при появата на нов агресивен щам е много вероятно да се завърнат изискванията за ваксиниране, а самите ваксини да бъдат преработени в съответствие с промените във вируса.