Някои американски компании са толкова важна част от ежедневието ни, че ги приемаме за даденост - например Apple, Microsoft и Google. Но съществува и една друга компания, която въпреки че се вижда навсякъде, никой не забелязва. Но разходете се из който и да е американски град или си представете най-големите му забележителности - вероятността те да са създадени от Bethlehem Steel е почти стопроцентова.

В продължение на повече от век звездата на Bethlehem Steel е горяла ярко, превръщайки се в един от най-големите производители на стомана в света. Базирана в малък град в Пенсилвания, компанията изгражда гръбнака на Америка - от Крайслер Билдинг до Емпайър Стейт Билдинг, язовирната стена Хувър, Медисън Скуеър Гардън, Рокфелер Център, мостът Голдън Гейт, дори затворническия остров Алкатраз, това са само някои от емблематичните структури, изградени благодарение на Bethlehem Steel. 

Снимка: iStock by Getty Images

До 1940 г. 80 % от известния силует на Ню Йорк е създаден със стоманата на Bethlehem. Но през 90-те години на 20 век се случва нещо немислимо и този титан на американската индустрия фалира. Доменните пещи са затворени, а с тях изчезва и по-голямата част от град Витлеем.

Витлеем се намира на около два часа път северно от Филаделфия и до голяма степен е приказка за два града. Разделен от река Лехий, в северния край ще откриете красивия и исторически стар Витлеем, една от най-старите общности в Америка. Заселен от членове на Моравската църква или Моравските братя през 1700 г., той е кръстен с емблематичното си име на Бъдни вечер през 1741 г. от епископ граф Зинзендорф.

Градът става първият в Америка, в чийто център е поставена голяма украсена коледна елха, а през 1937 г. е официално признат за "Коледен град на САЩ". И до днес празничната традиция играе важна роля в живота на Витлеем с автентични немски Weicnachtsmarkts, адвентен календар в реален размер и гигантска светеща звезда на Южната планина в знак на почит към известния си съименник в Палестина.

Снимка: iStock by Getty Images

В този красив стар град се намира един от най-големите исторически хотели в Америка - хотел Bethlehem, както и най-старата книжарница в Америка - Moravian Bookshop, открита през 1745 г.

Причудливият Витлеем е пропит с очарованието на стария свят, където всеки прозорец на къща е осветен от пламъка на свещи и можете да чуете тропота на каруци, теглени от коне по калдъръма. Пълно е с очарователни открития, а любопитното е, че това е може би единственото място в Америка, където ще откриете надгробен камък на войник от Великата армия на Наполеон, принадлежащ на Карл Матю Кафка, с надпис "Soldat de L'Empereur Napoleon, 1798-1813".

Ако проследите склона на хълма от историческия хотел Bethlehem, ще откриете забележителните руини на трудолюбивите моравски заселници: мелница, леярна, ковачница, часовникарска работилница, железарска работилница, калайджийница и бояджийница. Накратко, един от най-ранните индустриални паркове в Америка. При посещението си през 1777 г. Джон Адамс, по онова време първият вицепрезидент на САЩ, описва Витлеем като "любопитен и забележителен град, в който механичните изкуства са доведени до по-голямо съвършенство от всяко друго място, което съм виждал".

Век по-късно никъде в Америка това не е толкова вярно, колкото в южната част на Витлеем, където се намират огромните индустриални руини на стария завод Bethlehem Steel. Останките на стоманодобивния завод не могат да бъдат подминати - той е обхващал 8 км и се е извисявал на 70 м височина - гъста плетеница от ръждясали машини, заобиколена от рушащата се тухлена зидария на миниатюрен град, в който някога са се намирали пещи, открити огнища, железопътни линии и ковачници.

За да добиете представа за мащаба, само една от тези тухлени сгради, бившият машинен цех номер 2, е дълга пет футболни игрища. Този колосален паметник на американската индустриална мощ е бил известен на хилядите работещи тук просто като "Стомана".

Снимка: iStock by Getty Images

Дори сега, когато гигантският завод е затворен и покрит с плевели, Bethlehem Steel представлява внушителна гледка. По време на разцвета си, когато доменните пещи са работили седем дни в седмицата, жегата и шумът са били невероятни.

Корпорацията Bethlehem Steel стартира далеч по-скромно. Използвайки богатите находища на антрацитни въглища в Пенсилвания, компанията Bethlehem Rolling Mill and Iron Company започва да произвежда железопътни релси по време на Гражданската война. Към 70-те години на 19 век компанията снабдява американския флот със стоманена броня и оръдия. Но изобретяването на патентованата "Витлеемска греда" - стоманена греда с форма Ɪ - променя компанията и американския силует. Тази стоманена греда може да бъде изработена по-дълга, по-здрава и по-евтина, и позволява на небостъргачите да достигнат нови височини, а на мостовете - да пресичат по-широки реки, и може да бъде намерена във всеки американски град.

Сърцето на стария завод Bethlehem Steel са гигантските доменни пещи, които днес са най-забележителни от руините. Те са мястото, където чугунът, въглищата, желязната руда и варовикът са се срещали с нагрят въздух под налягане, за да се изкове стоманата. Пещите са работили непрекъснато, а през нощта пламъците са се виждали на километри разстояние. Работата тук е изисквала сила на духа. 

Снимка: iStock by Getty Images

"Необходим е необикновен талант, силно тяло и ум, който не познава страха, за да можеш да превърнеш купчините червена пръст и скрап в разтопен метал, който се излива, валцува и пресова в различни форми, които поддържат основните конструкции на цивилизацията", пише носителят на наградата "Пулицър" и репортер на Bethlehem Globe Times Джон Стромайер в разказа си за срутването на завода в "Кризата във Витлеем".

Днес, изследвайки руините сред ръждясалите машини и плевелите, е трудно да си представим звука на индустрията, която е строила бойни кораби и небостъргачи.

Между 1905 г. и 1941 г. петстотин души загиват, работейки в стоманодобивния завод във Витлеем, а хиляди други са ранени и осакатени от горящия метал, токсичните газове и смъртоносните бързо движещи се машини.

Смените са били колкото дълги, толкова и опасни. Въпреки изтощителния характер на работата много работници се гордеели, че произвеждат стоманата, която изгражда американските градове, а на местно ниво плащали за жилища, изпращали децата си в колеж и създавали силна общност в профсъюзните зали и барове на южен Витлеем. Предимно имигранти в Америка, поколения са се родили, работили в сянката на стоманата. Често срещани са семейни истории като тази на Checks, при които единадесет членове на семейството са работили общо 441 години в Bethlehem Steel.

Компанията доминира в живота на южен Витлеем - от организирането на бейзболни отбори, създаването на оркестри и дори един от първите футболни стадиони със седящи места в Америка, до улиците на семейните къщички около завода, чиито первази, тротоари и градини се нуждаят от постоянно почистване от индустриалния прах, изхвърлян от откритите огнища.

Bethlehem Steel ще играе важна роля и в двете световни войни, произвеждайки милиони артилерийски снаряди и почти една трета от всички бронирани покрития и тежки оръдия, използвани от САЩ и изнасяни за европейските съюзници.

До 1943 г. компанията строи по един боен кораб на ден. "Bethlehem Steel е най-важната компания за националната отбрана на Америка от всички компании през миналия век", пише историкът Ланс Мец във Washington Post. "Като един от най-големите изпълнители на отбранителни дейности в Америка, по време на Втората световна война за Bethlehem Steel работят над 25 000 жени, които помагат за производството на боеприпаси, самолетни части, ковани оръжия и над 1100 военни кораба.

Но половин век по-късно се случва немислимото - този гигант на американската индустрия е обявен в несъстоятелност. Чуждестранната конкуренция и по-новите производствени техники означават, че е по-евтино да се внася стомана, отколкото да се използва американска. През 1982 г. Bethlehem Steel отчита загуба от 1,5 млрд. долара, което означава край за компанията, оформила голяма част от съвременния американски пейзаж.

На 18 ноември 1995 г. е направена последната отливка в доменна пещ. Изглежда невероятно компанията, която е направила Емпайър Стейт Билдинг, моста Голдън Гейт и язовира Хувър, да фалира. Към 2001 г. компанията подава молба за обявяване в несъстоятелност и окончателно е ликвидирана през 2003 г.

Последиците за южен Витлеем са опустошителни, както сривът на автомобилната индустрия за Детройт или затварянето на въглищните мини за редица малки градове в Пенсилвания. И до днес, ако се разходите по улиците на южен Витлеем, ще откриете порутени къщи и празни витрини на магазини - някогашният елегантен централен офис на компанията е съборен през 2019 г.

Снимка: iStock by Getty Images

Щеше да е твърде лесно стоманодобивният завод просто да бъде разрушен, но на местно ниво е разработен план за създаване на нещо забележително. Заводът е запазен, а руините му са превърнати във фон за едно от най-необичайните и визуално забележителни пространства за изкуство в Америка. Работейки с организацията с нестопанска цел Artsquest, град Витлеем създава арт кампуса "SteelStacks" - място от десет акра, изпълнено с изкуство, скулптури, музика и фестивали.

Вместо да се позволи сривът на Bethlehem Steel да продължи да опустошава града, вдъхновяващите руини са запазени като постоянен паметник на работещите тук.

Екскурзоводи, много от които са работили в Bethlehem Steel, са на разположение, за да разкажат историята на завода. Теснолинейката Hoover-Mason Trestle, която е транспортирала суровините до доменните пещи, е запазена и превърната в надземна пешеходна алея, подобна на емблематичната High Line в Манхатън.

Част от тухлената инфраструктура е казино, а бившият електроремонтен цех е превърнат в Национален музей за история на индустрията. Както обясняват от SteelStacks, "вместо да разрушат историческия завод или да си тръгнат и да го оставят да се разпадне, общността се обедини около емблематичния завод, като работи усилено, за да вдъхне нов живот на бившия индустриален гигант".

Разглеждайки ръждясващите останки от Bethlehem Steel е невъзможно да не бъдете поразени от мащаба, символ на индустриалното могъщество на Америка през 20 век, но и на неговия упадък. Следващият път, когато се разхождате из голям американски град, и погледнете към небостъргачите или мостовете, си спомнете, че те са дело на Bethlehem Steel.

Снимка: iStock by Getty Images