Коментари - Най-красивите залези в Сърбия (снимки) | Trip.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Най-красив беше залезът над белград ... след натовските бомбардировки!

Яко бяха булгаристанците щяха да разрушат историческите сгради като башибузуци, после щяха да вдигнат 2-3 панелки на тяхно място и щяха гордо да погледнат направеното и да си кажат "глей какви сме градители и европейци". После за да завършат проекта отгоре щяха да изтропат по един силоз като онзи в Балчик, ей така, за свежест. И Сърбия щеше да бъде модерна европейска държава и после всеки трети сърбин щеше да избяга в чужбина както стана в Булгаристан. Ама уви, сърбите понеже са продт народ останаха назад от модерното, от европейското останаха в държавата си... Какви балъци.

Сърбите когато емигрираха ти още не беше планиран.

Кога са емигрирали сърбите, като имаха война ли? Я да видим дали е вярно. От 1990-та (преди да им започнат войните) до днес сърбите в Сърбия са намалели с 500 хиляди души. Ние за същия период от 90-та до днес сме намалели с близо 3 милиона души. А пък войната уж беше при тях, не при нас... Не ставай смешен, Сърбия никога не е било толкова долнопробна дъжава колкото България. В Сърбия границите им винаги бяха отворени, можеха да си пътуват и живеят на запад ако искаха, а при нас по време на комунизма бяха затворени щото знаеха че ако ги отворят половината държава щеше да избяга от разрухата на башибузиците водени от Тошко кръчмарчето от Правец.

Я го питай Тошко кръчмарчето например какво направи със старата ЖП гара на София проектирана от Вацлав Колар. Разруши я като турчин я разруши па даже се разплака от кеф като видя какво е постигнал. От булгаристанецът толкова. 500те години превъзпитание добре са му повлияли...

След 1945 година, малкия.

Оj, Србиjо, шта си дочекала! 10.02.2011 Радослав Петкович в сръбския вестник „Блиц“. Белград: Ако знаехме историята, щяхме да уважаваме България Дори и България си има море. Ой, Сърбийо, какво дочака, извиква герой от сръбски много гледан телевизионен сериал. Сърбите никога не сме имали сериозен излаз на море, дори в Средновековието, дори по времето, когато силата на Сърбия е в зенита си по времето на митичния цар Душан. На ако знаехме повече за това, щяхме повече да уважаваме България, пише Радослав Петкович в сръбския вестник „Блиц“. Не знаем нищо за българската история, но идеята ни е, че те са глупави и примитивни, диваци. Както и те за нас, да не се лъжем, пише по-нататък в материала. Да кажеш на някой сърбин, че през по-голямата част от Средновековието българската държава е играла на Балканите по-значима роля от Сърбия, е равно на национално предателство, но е (не)приятен факт. Българите са имали две царства – сърбите един цар, българите са воювали с унгарците за Белград – този град сръбските владетели крал Драгутин и деспот Стефан са получили от унгарския крал като негови васали за доживотно ползване. Такива са били времената. Каквито и онези, когато учихме за Самуил, уж македонския цар. Изглежда византийците не са знаели срещу кого воюват, защото нарекли победителя над Самуил Българоубиец. Още по темата: Срби смо наj – ама май не Освен кръвта и кръвопролитията имаме и изкуство, ръкописи и фрески, с които и ние, и българите се гордеем. Двамата големи писатели от сръбската средновековна литература, за които учи всеки студент – Григорий Цамблак и Константин Философ, са българи, пише по-нататък в материала. А и свети Сава неслучайно е починал във Велико Търново – средновековната столица на славянската и православната култура. За малко да забравя, пише авторът на материала. Кирилицата се е появила някъде около Х век /всъщност 9 век - бел.ред/ в Преслав, културната столица на Първото българско царство, наречена така в чест на свети Кирил, създал глаголицата. Два века по-късно тя преминава в Сърбия, по-късно и в Русия, след това и по-нататък, пише в публикацията в „Блиц“.