Когато става ясно, че ще се избухне Втората световна война, местните хора правят болница в скалните кухини под замъка Буда в Будапеща. Освен като лечебно заведение, болницата функционира и като бункер по време на цялата война.
История на болницата в скалата
Строителството на болницата започва през 1939 г., когато избухването на Втората световна война изглежда неизбежно. Тунелите на болницата са свързани със съществуваща система от тунели, като всичко е прокопано на ръка.
Музеят разказва за случилото се в болницата, за да не бъде забравено от поколенията.
По време на обсадата на Будапеща през 1944-45 г. тук водили ранените и загиналите. Мъртъвците били изнасяни от помещенията под прикритието на нощта и били погребвани в кратерите, оставени от бомбите. В най-тежките моменти на обсадата недостигът на храна и медицински материали бил толкова тежък, че лекарите били принудени да свалят бинтовете и други медицински материали от мъртъвците, да ги стерилизират и да ги ползват отново за други пациенти.
След края на Втората световна война скалната болница е използвана само веднъж - през 1956 г. по време на Унгарското въстание. След потушаването му болницата за кратко е превърната в затвор, а след това е трансформирана в бункер срещу ядрени атаки.
Любопитно е, че бункерът бил специално оборудван да запази 200 лекари и медицински сестри живи и здрави при евентуална атака. В продължение на десетилетия по време на социализма и след края му болницата в бункера била засекретен обект, за който се грижело едно семейство. Пазачът ѝ всеки ден трябвало да проветрява и да проверява съоръженията, а на всеки две седмици да прави пълно почистване и да сменя чаршафите на 200-те легла.
Какво ще видите в музея
През 2002 г. болницата е разсекретена, а през 2007 г. е превърната в музей. Днес в него на територия от над 2000 кв.м могат да се видят противогази и част от оригиналното оборудване (медицински инструменти, каски и други), изложени в реални ситуации с манекени. Посетителите могат да научат историите на някои от обикновените хора, които са запазили своята човещина във времена на война. Направена е и възстановка на Центъра за сигнализация за бомбена заплаха, който е бил разположен в същата система от тунели като болницата.
Музеят работи всеки делничен ден от 10 до 19 часа. Има аудиогидове на шест езика.