През последните години науката потвърди това, което австралийските аборигени, най-старата непрекъснато живееща култура в свет,  винаги са знаели - регионът Пилбара в Западна Австралия е сред най-древните места на Земята.

Пилбара е започнала да се формира преди повече от 3,6 милиарда години и нейният огромен пейзаж от наситено червени земи и безкрайни панорами, който се простира от западното крайбрежие до границата на Северната територия, е древно, забравено място. За тези, които пътуват за първи път в региона, първоначалното усещане за пространство и самота може да бъде обезкуражаващо. Районът е приблизително два пъти по-голям от Великобритания, но с население от едва 61 000 души е един от най-слабо населените региони на Земята.

Снимка: iStock by Getty Images

Най-древната земна кора в света

Учените са установили, че огромните формации от богати на желязо скали в Пилбара, образувани преди появата на кислорода и на живота, са най-добре запазеният пример за най-древната земна кора в света. Макар да се смята, че други световни находища на желязо са се образували по сходно време, повърхността на Пилбара остава непогребана и ненарушена от геоложки катаклизми. "Уникалното в пейзажа на Пилбара е не само неговата възраст, но и невероятното му състояние - той е напълно запазен", казва пред BBC Мартин ван Крандендонк, професор по геология в Университета на Нов Южен Уелс, който е прекарал години в картографиране и изучаване на Пилбара.

Най-старите форми на живот на Земята

Според Ван Кранендонк скалата Пилбара е толкова древна, че не съдържа вкаменелости в структурата си, но в нея са открити строматолити - вкаменени доказателства за най-старите форми на живот на Земята. 

През 1980 г. близо до Marble Bar в Пилбара са открити вкаменелости от строматолити на възраст 3,45 милиарда години. Тези микробни общности от цианобактерии са съществували за първи път, когато условията на Земята не са могли да поддържат друга форма на живот, като са изграждали подобни на луковици рифови структури, тъй като са освобождавали кислород чрез фотосинтеза. Невероятно е, че на юг от Пилбара, в Морският природен резерват Hamelin Pool близо до залива на акулите, най-обширната жива система от строматолити в света все още процъфтява, дори шуми, тъй като произвежда кислород. Това е едно от двете места на Земята, където има живи морски строматолити.

Изследване на Червената планета

Снимка: iStock by Getty Images

През 2019 г. учени от НАСА проведоха изследвания в Пилбара заедно с Ван Крандендонк, за да ги подготвят по-добре за пътуването им до Марс. "Много от тях никога не бяха виждали лично доказателства за древен живот и точно това щяха да търсят на Марс", каза Ван Кранендонк. "Така че за тях това беше наистина "отварящо очите" преживяване, да видят и разберат детайлите и текстурата на вкаменените строматолити, за да разберат по-добре как да търсят доказателства за живот на повърхността на Марс. " Не само възрастта, но и химическите сходства в състава на скалите означават, че Пилбара е от голямо значение за подготовката на учените за мисията до Марс. "Съставът на тези скали и количеството желязо в Пилбара са невероятни и подобни на Марс - казва Ван Крандендонк, - поради което тя е известна като Червената планета."

Подземна изненада

Пилбара може да бъде безмилостна, екстремна и понякога опасна за неподготвените. Тя е и призрачно красива и привлича въображението на посетители от цял свят. Въпреки че районът изглежда като полупустиня, в него се намира един от най-красивите национални паркове в света. Издълбан от земята в продължение на милиарди години от бавната ерозия, неземният блясък на Национален парк Кариджини се крие дълбоко в древните му ждрела и отвесни пропасти, където сред набраздените скали се намират драматични водопади и кристално чисти водоеми.

Снимка: iStock by Getty Images

За посетителите това е рай от прохладни скални басейни, захранвани от подземни извори, буйна растителност и изобилие от диви животни. За учените каньоните в Кариджини предлагат несравним достъп до естествено изкопани напречни разрези на слоести скали, които разкриват много за Земята по времето, когато се е формирала този древен район. "Това е толкова красиво нещо - тези проломи ви позволяват да погледнете надолу през пластовете на времето", казва Ван Крандендонк.

Естествен спа басейн

Водопадите и оазисите, които се намират тук, предизвикват още по-голямо възхищение, като се имат предвид условията на суровата външна среда на Пилбара. Приличащ на древна тайна цистерна, спа басейнът е издълбан от скалата от постоянния поток вода в началото на дефилето Хамерсли. Подобното на вана образувание е почти изцяло обгърнато от многоцветна, гладка скална стена. Нежното бълбукане на потока, който постоянно допълва басейна, е единственият звук в едно от най-интимните скривалища на Карджини.

Снимка: iStock by Getty Images

Скритата тайна на Австралия

Единственото място за настаняване в националния парк е местният хотел Karijini Eco Retreat. Ранните сутрини в убежището са специални. Прохладният въздух преди зазоряване зарежда с енергия, а слабата светлина, филтрирана през богатия на желязо прах, насища пейзажа с цветове, преди пълното слънце на късната сутрин да измие тази интензивност до залез слънце. През нощта Кариджини е чудна страна на тъмното небе за звездобройците и фотографите. Сухият въздух и липсата на светлинно замърсяване осигуряват ослепителна картина на детайлите в Млечния път. Кариджини е уникална и емблематична австралийска дестинация", казва съсобственичката Марни Шийлдс и обяснява, че гостите често са поразени от красотата, достъпността и разнообразието на Кариджини . "Въпреки че великолепният регион се разкрива пред останалия свят, той все още е една от най-впечатляващите скрити тайни на Австралия."

Шокиращ свят на контрасти

Според екскурзовода на Кариджини Пийт Уест рязката смяна на микроклимата, фауната и флората шокира повечето посетители, когато те се спускат от сухата повърхност към буйните, зелени проломи. "Много бързо става ясно, че в проломите има специфична микросреда", казва той. "Флората е забележително различна от тази на повърхността, например мелалеуките, които са най-големите дървета в Пилбара. На повърхността просто не се срещат, виждате ги само в коритата на потоците. След това има деликатни папрати, мъхове и смокиня с големи листа. Това е такъв контраст, в и извън дефилето." Наличието на постоянна вода в дефилетата е основният градивен елемент на микросредата, която поддържа риби, летящи лисици и редица хищници, възползващи се от оптималните условия. Изобилието на влечуги е поразително - от малки пустинни дракони до питони с дължина до 5 м.

Важно място за жените

Кариджини е и място с важно културно значение за коренното население, като някои места в парка са признати за места само за жени, а други са предназначени само за мъже. "Има места, на които например жените биха отишли, ако искат да забременеят, и места, които биха посетили, ако искат да имат близнаци", обяснява антропологът д-р Аманда Харис, която е работила в Пилбара с традиционните собственици. Fern Pool разположен в среда, подобна на терариум, в началото на пролома Dale, е важно женско място за местния народ Банджима, но за разлика от други местни дестинации, които забраняват намеса, като например забраната за катерене на Улуру и забраната за снимане в районите на Kunku-Breakaways, традиционните собственици на Кариджини приемат всички гости, като искат от посетителите само да бъдат уважителни.

Снимка: iStock by Getty Images

Място за отдих

Учените смятат, че хората от племето Банджима и техните предшественици са използвали Кариджини, което на местните езици на аборигените означава "хълмисто място", за срещи в продължение на 30 000 до 40 000 години. Номадските племена от Пилбара са поддържали живот в предизвикателна среда, като ежедневното събиране на ресурси е било от съществено значение за оцеляването. Кариджини е предлагало място за отдих и сигурност на ресурсите, подслон и постоянна вода. "Кариджини се споменава от всички съседни племена като древно място за срещи, където се водят дела, събират се семейства, сключват се бракове, предават се предания. Това продължава и днес", казва Уест.

Bruce, вторият по височина връх в Западна Австралия, се издига на входа на Кариджини и има както геоложко, така и местно значение. Известна като Punurrunha за коренното население, планината е свещено място и има голямо значение в законите на аборигените. За Банджима това е строго мъжко място, като някои старейшини от женски пол отказват дори да погледнат върха, когато минават оттам. Посетителите обаче нямат ограничения да снимат или дори да се изкачват до върха.

Знанията на предците

Пилбара все още разкрива нови тайни за ранните условия на Земята и за живота на първите жители на региона. Въпреки че новите открития за това колко дълго Пилбара е била непрекъснато обитавана изненадват учените, за коренното население това е нещо, което винаги е било известно. "Винаги сме знаели, че човешкият живот е започнал тук", казва старейшината на Yindjibarndi и Ngarluma и екскурзовод на коренното население на Пилбара Клинтън Уокър. "Светът е започнал тук, всичко е започнало тук. Така че, от наша гледна точка, никога не сме вярвали, че сме дошли от някъде другаде, освен оттук, и че сме били създадени в този пейзаж от същества, много по-напреднали от нас, които също така са ни научили на цялото си знание."

Данни за изчезнали макроподи

По-рано тази година Уокър изследва по време на отлив и открива древни скални гравюри, които изобразяват отпечатъци от стъпки на кенгуру в приливната зона. Той смята, че това е първата подобна подводна находка в Австралия, която предизвиква значителен научен интерес. Той обяснява, че според сегашната теория за произхода тази гравюра вероятно е направена след последния ледников период, когато нивото на водата е било с повече от 100 м по-ниско, преди 7 000-18 000 години. Уокър с удоволствие показва на гостите си местното скално изкуство, съдържащо важни изображения, като например изчезнали макроподи, и вярва, че тепърва предстоят много открития, както под водата, така и на сушата.

Вълшебно място

Магията на Пилбара се крие в нейните древни корени. Тук няма тълпи, огради, сгради или други наложени от съвременността елементи. Просто едно място, старо като времето, и неговите пазители, които ви приветстват да направите свое собствено откривателско пътешествие. "Това място е за търсачи. За фотографи, за художници, за живописци, за геолози, за любители на природата", казва Уест. "Виждам това в хората, които идват специално в Кариджини. Докато се разхождате из тези ждрела, със сигурност ще прокарвате ръце по най-старите скали, които някога ще докоснете. Когато се замислите за това, нашите проблеми, нашите грижи, нашите амбиции са почти без значение. Това ви дава истинско усещане за перспектива."

Снимка: iStock by Getty Images