На пръв поглед Вамваку изглежда като много други планински села в Пелопонес - с красиви каменни къщи и калдъръмени улици, които се спускат към голям площад. Но Вамваку не е обикновено село. Всъщност то е в центъра на амбициозен план за съживяване на гръцките планински села, много от които са на ръба на изчезването.

През 2016 г. Елени Мами и съпругът ѝ Анаргирос Вердилос са на почивка във Вамваку, когато решават, че искат да направят нещо, за да спрат привидно неизбежната смърт на селото. През лятото селото е оживено, когато диаспората на вамваките се стича в родните си домове. Но през зимата остават само девет възрастни жители, пазители на едно село, което, както много други в Гърция, бавно, но сигурно изчезва.

Снимка: vamvakourevival

"Не искахме това да се случи, искахме да се съпротивляваме", казва Елени пред вестник Guardian. Селото може и да е било в упадък, но късметът е на страната на дързостта на семейството.

Вамваку е родното място на родителите на Ставрос Ниархос, гръцки корабен магнат, милиардер, който завещава състоянието си на едноименната фондация, когато умира през 1996 г. През 2017 г. Елени се обръща към фондацията с предложение за превръщането на Вамваку от умиращо лятно убежище в устойчиво работещо село, което да привлича нови жители, както и посетители.

Кандидатурата е успешна - и разхождайки се из Вамваку днес, започвате да усещате огромния мащаб на амбицията на многомилионния проект, който се реализира. Старите каменни имения са реставрирани и превърнати в къщи за гости и домове.

Снимка: vamvakourevival

Ruga of Vamvakou Homes се състои от три реставрирани сгради с шест стаи, в които традиционната архитектура се съчетава с шикозен дизайн, а традиционната къща за гости Vamvakou е проста и удобна база.

Ресторантът и кафенето в селото са обновени и отворени отново. Създадени са земеделски кооперативи в подкрепа на единствената съществуваща икономика на селото.

Снимка: vamvakourevival

Преди две години в селото има само една църква, а сега вече и ново училище. Съществуващото преди години е било затворено през 2008 г., когато последният ученик е завършил, а сега вече не само е възстановено, но и превърнато във високотехнологичен културен център и място за споделени офиси, оборудвано с най-модерни съоръжения, включително 3D принтери, научна лаборатория и чисто ново футболно и баскетболно игрище.

Целта на семейството е да превърне Вамваку в център на науката и технологиите, както и в място за провеждане на конференции.

По време на ковид пандемията много от жителите, които са напуснали селото, са пристигнали от различни точки на Гърция и света, за да работят дистанционно, възползвайки се от тишината, спокойствието, но и модерните съоръжения.

Снимка: vamvakourevival

"Заинтересовани сме да привличаме туристи целогодишно и имаме пълна програма от различни събития всеки уикенд. Бихме искали хората да усетят Вамваку като автентично село и може би дори да останат за дълго. В крайна сметка основната ни цел е да върнем живота тук.", казва Елени.

Във възстановения ресторант Voureiko се предлага местна храна и любимата на гостите и жителите салата от цвекло с печени орехи в мед, но и плата с меса и сирена, както траханото, поднесени изискано - неочаквано за гръцката пустош. Младият главен готвач е завършил едно от най-добрите кулинарни училища в страната, преди да реши да се върне в родния си дом.

Дори по стандартите на селските райони в Гърция има нещо забележително в планината Парнон и в шепата откъснати от света села, вплетени в стръмния гористия терен. Красива и непокътната, голяма част от района е зона от Натура 2000, което ограничава някои възможности за развитие, но го прави чудесен за онези, които знаят как да се насладят на природата.

Снимка: vamvakourevival

От Вамваку до Спарта с нейните древни руини и археологически музей има само 40 минути път с кола, а до обекта на световното наследство на ЮНЕСКО Мистра - 50 минути. Красивите плажни градове Паралио Астрос и Гитейо са на около 90 минути, а полуостров Мани, една от най-актуалните дестинации в Гърция, е наблизо. Всичко това означава, че Вамваку е подходящ за посетители, които търсят планинско бягство, съчетано с прелестно крайбрежие, но и исторически забележителности.

Освен че се стреми да създаде постоянни работни места в селскостопанския сектор, да насърчава екотуризма и да превърне селото в технологичен и научен център за дистанционна работа, възраждането на Вамваку има по-широк обхват и цели да помогне на други селски райони да разработят устойчиви и регенеративни проекти.

Неотдавна екипът стартира бизнес инкубатор, за да насърчи младите хора от околността да инициират проекти, вместо просто да се преместят в Атина или в чужбина - голяма част от тях са поканени да кандидатстват за подкрепа от фондацията.

Тъй като след пандемията все повече хора се отказват от градския живот и търсят по-прост и спокоен в селските райони, екипът се надява, че Вамваку може да послужи като модел, който да бъде възпроизведен и другаде.

Все още е рано и промяната ще отнеме време. От началото на проекта населението на Вамваку се е увеличило от 9 на 21 души. Елени и съпругът ѝ са се преместили тук за постоянно и неотдавна са станали родители. Синът им е първото родено в селото дете от 30 години насам. "Един ден той ще бъде ученик в училището тук. И няма да е сам.", казва Елени.

 

Снимка: vamvakourevival