Шах-и-Зинда безспорно е най-святото място в Самарканд. Гигантският некропол, посветен на Касим ибн Абас, братовчед на пророка Мохамед, който е отговорен за навлизането на исляма в тази част на света през VII век., приковава вниманието и възбужда въображението от векове.  

Снимка: iStock by Getty Images

Перла на Пътя на коприната, център на култури и религии, оживените базари и могъщите паметници на Самарканд са вдъхновили безброй поети. Сред тях е и Джеймс Елрой Флекър, който пише за розови бонбони, мастика, масло и подправки в епичната си поема "Златният път към Самарканд".

На 20 минути от новото блестящо летище на Самарканд, по асфалтирана улица, която сякаш злорадо се подиграва с мрежата от разбити пътища в страната, чисто новият курорт "Пътят на коприната Самарканд" е толкова грандиозен, колкото Амир Тимур (роден в днешен Узбекистан и основал обширната Тимуридска империя в Централна Азия) би могъл да мечтае. Осем луксозни хотела в стил небостъргач и уелнес центрове са разположени около широк канал, който по съветско време е бил използван за тренировки на шампиони по гребане.

Снимка: silkroad-samarkand.com

Свързан с велоалеи и засаден с хиляди малки фиданки, обектът е все още суров и нов. През пролуките на дърветата могат да се видят очуканите сглобяеми сгради, в които са живели 15 000 работници по време на строителството, продължило две години и половина. Построяването на най-големия подобен комплекс в Централна Азия струва около 580 млн. щатски долара, като инвестициите са направени от местния петролен и имотен олигарх Бахтияр Фазилов и китайска хотелска група.

Снимка:silkroad-samarkand.com

"В историческия център на Самарканд няма място за такъв мащабен проект, затова го изградихме тук", разказва генералният мениджър Роланд Обермайер.

Модерният комплекс, чиято цел е да "насърчава местната култура", представлява така нареченият Вечен град: красиво реализирана, макар и донякъде дезинфекцирана, версия на древния Самарканд с куполи и джамии, ресторанти, предлагащи сомса (пикантни сладкиши) и шашлик, и магазини в стил базар, където най-добрите занаятчии в страната демонстрират своите вековни умения.

Снимка: silkroad-samarkand.com

"Подобно на Амир Тимур, който превръща Самарканд в средище на културата, Вечният град има за цел да съхрани изкуствата и древните традиции на Узбекистан", обяснява шестото поколение майстор на керамика Абдула Нарзулаев, чиито творби се намират в Британския музей.

Когато беше преизбран през 2021 г., настоящият президент Шавкат Мирзийоев говори за създаването на нов Узбекистан с реформа на съдебната система, либерализация на икономиката и нова политика на прозрачност и толерантност. Определени проблеми получиха решение. Робският труд, който някога принуждаваше милиони узбеки (включително деца) да ходят на полето да берат памук, беше окончателно забранен през март 2022 г. Но все още има опасения относно правата на човека в други области, а местните собственици на магазини се опасяват, че това вероятно ще възпре туристите от посещение.

Снимка: iStock by Getty Images

С едно от най-бързо нарастващите населения в света и едно от най-младите, безработицата също е проблем за Узбекистан. Повече от 11 % от населението живее под прага на бедността, а при средна месечна заплата от едва около 300 щатски долара близо два милиона узбеки работят в чужбина - повечето от тях в Русия. Но някои се завръщат у дома.

"Има много хора като мен, които се връщат от чужбина, защото сега е възможно да се намери работа, докато преди не беше така", казва пред BBC фронт офис мениджър от Ташкент, който се завръща в Узбекистан, за да поеме работа в Silk Road Samarkand. Новият комплекс е разкрил досега над 2000 работни места.

Когато слънцето залязва сякаш в ален басейн над зъберите на планинската верига Хисар, майсторът на керамика Нарзулаев изпраща последния посетител от магазина си.

"Виждате, че ние отново създаваме, отново живеем. Това е надежда за нас след толкова години на отчаяние", казва той и се усмихва широко. "И в края на краищата, както е казал Конфуций: няма значение колко бавно вървиш, стига да не спираш."

Снимка: iStock by Getty Images