Наскоро руските медии разказаха историята на група московски пенсионери, които за два дни изминали пеша над 40 км по повърхността на замръзналото езеро Байкал.
Преди експедицията възрастните хора преминали едномесечно обучение - тренировки, теория за климата на Байкал и психологическа подготовка.
Всички се справили и с изненада установили, че преживяването е по-хубаво, отколкото звучало на теория.
Да, Сибир не е обикновена туристическа дестинация.
Тя не е за неподготвените, нито за страхливите, особено през зимата, нo дори и тогава има своите отдадени (и понякога неочаквани) почитатели.
През януари температурите в Сибир често падат под минус 40 градуса, а по арктическото крайбрежие лятно време градусите стигат максимум до нула.
Най-студената част на Сибир е на изток - република Якутия, където се намират едни от най-мразовитите населени места на планетата. В Оймякон средната температура през януари е минус 46 градуса, а във Верхоянск са измерени рекордните минус 70 градуса. В Якутск, главният град на Якутия, средната януарска температура е около минус 41 градуса.
На 19 януари по стара традиция местните в село Артибаш се къпят в ледена вода
Снимка: iStock by Getty ImagesЗа туристите, които искат да видят зимен Сибир, замръзналото езеро Байкал е една от най-големите атракции. Групите често пътуват с УАЗ-ки направо по леда на езерото.
Всяка зима по замръзналата му повърхност се прокарват специални сезонни пътища с пътни знаци и маркировка, която изчезва с идването на пролетта.
Тук не е място, където ще намерите много луксозни курорти. Водачите често приготвят обяда за туристите, като палят огън и готвят направо на леда.
Студът буквално рисува върху езерото, чийто лед е напълно прозрачен и през него можете да видите на няколко метра дълбочина. Гледката е наистина необикновена и след поглед под краката си много от посетителите получават световъртеж.
Повърхността на Байкал става платно на художник, а скалите се превръщат в ледени скулптури.
На определени места могат да се видят и прочутите ледени мехурчета - замръзнал метан, който се издига от дъното на Байкал и замръзва по пътя си към повърхността.
Въпреки студа, през зимата слънцето тук грее ярко и можете дори да хванете тен. В Сибир има и много термални извори, където температурата на водата остава приятните 35-40 градуса.
За туристите, които прекарват по-голямата част от живота си на по-топли места, е любопитно как живеят местните хора, които обитават Сибир целогодишно от много поколения назад. Една от местните общности е народът ханти, който си има свой автономен окръг. Хантите говорят свой собствен език, който е официален заедно с руския, отглеждат елени, ловят риба и диви животни в тайгата. Има места, където можете да посетите техните ферми за елени и да се повозите на впрегната в елен шейна.