Мистична и магнетична, твърди се, че Рорайма е вдъхновила Артър Конан Дойл за романа му "Изгубеният свят", излязъл през 1912 г.

Върхът на планината е плоско плато с площ около 31 кв.км, от ръбовете на което се спускат отвесни 400-метрови скали и множество водопади. Повърхността на платото представлява пясъчник с невероятни скални образувания, храсти, цветя и водорасли, пещери, мочурища и малки езерца.

Ентусиастите готови да изкачат върха са многобройни, но предизвикателството е толкова голямо, че изисква не просто отлична подготовка, а и желязна воля. За първи път Рорайма е покорена през 1884 г. от британския изследовател и ботаник сър Еверард Им Търн и Хари Пъркинс по време на експедиция, финансирана от Кралското географско дружество. Днес преходите започват от венецуелския град Санта Елена де Уайрен и отнемат около три дни.

Гидовете съветват приключенците да останат на върха поне една нощ, за да опознаят платото, но и да се насладят на панорамата от Рорайма - тя е толкова зашеметяваща, че дори не може да се опише. Едно от най-добрите места за наблюдение е скалата Прозорецът.

По време на изкачването и слизането се пресичат няколко реки. Предизвикателството става още по-трудно, тъй като тук почти всекидневно се изсипват проливни дъждове, най-често - следобед. Планината е известна и като едно от най-мокрите места на планетата.

2810-метровата Рорайма е една от множеството тепуи- планини с плато на върха, разположени в Гвианската планинска земя. На местни езици тепуи означава "Дом на боговете", но се използва и като географски термин. Присъщо за тепуи е разнообразието и богатството от животни и растения, които не се срещат никъде другаде.

От едно от тепуитата - Ауян, се излива най-високият непрекъснат водопад в света - Анхел (979 м). В миналото Рорайма е наричана още "Майката на всички реки". И това е обяснимо - от нея извира една от най-големите реки в Южна Америка - Ориноко, която все влива в най-пълноводната река в света Амазонка.

Районът около Рорайма е богат не само на дивна красота, но и на злато и диаманти. На върха планината има район, наречен Долината на кристалите, заради голямото количество кристален кварц. Тук той оформя миниатюрни пещери или просто обсипва земята. Отделните кристали са с дължина до 10 сантиметра. Забранено е отнасянето на каквото и да било от планината - камъни, кристали, растения или животни, затова на връщане багажът на пътешествениците може да бъде проверен от властите.

Рорайма има особено значение за местните индианци от народността пемон, населяващи региона Гран Сабана - саваната в югоизточната част на Венецуела. Планината играе важна роля в техните митове и легенди. Те разказват, че Рорайма е пънът на огромно дърво, на което някога са растели всички плодове и зеленчуци в света. От подножието си тя изглежда като огромен стълб, свързващ земята и небето. От върха - като нос на кораб, порещ облаците.

Първото писмено описание на планината е от 1596 г. и принадлежи на английския изследовател сър Уолтър Рали. В края на 19-и век британските интереси в района около Рорайма довеждат до териториален спор между Обединеното кралство и Венецуела.

Никой не отстъпва и след като САЩ заплашват с военна намеса, Великобритания се съгласява съдбата на спорните земи да бъде решена от международен арбитраж. Днес Рорайма вече е поделена между три държави. За това на самия връх свидетелства единствено бяла каменна пирамида, отбелязваща точното място, където границите на Венецуела, Гвиана и Бразилия се срещат.

Снимка: iStock by Getty Images