Пустинният район на Хадрамаут пази едно от най-невероятните архитектурни творения на света, свидетелстващо за съществуването на една забележителна цивилизация, за жалост вече изгубена.

Това е древният укрепен град Шибам, наречен от британската изследователка Фрея Старк през 30-те години на 20 век "Манхатън на пустинята", в днешен Йемен - страна, в която се намират и неизброими други археологически съкровища. Кралството Саба/Шаба, управлявано от легендарната Савска царица, и много други династии от древния свят са се издигали и падали тук, а съдбата им е била свързана с положението на Йемен на кръстопътя на ранните търговски потоци на тамян и подправки между Африка и Азия, пише вестник Guardian.

Снимка: iStock by Getty Images

В резултат на опустошителната гражданска война в Йемен, много от чудесата на страната са разрушени или застрашени. Макар да са незначителни загуби в сравнение с човешките жертви на конфликта, богатото културно наследство на страната е под заплахата да изчезне.

По официални данни от началото на войната през 2015 г. са засегнати най-малко 712 джамии и 206 археологически обекта. Смята се, че истинските цифри са много по-високи -  умишлените нападения, бунтовниците хути, Ислямска държава и Ал Кайда, както и процъфтяващата контрабандна търговия са допринесли за загубата на хиляди реликви.

Шибам, селище на повече 1700 години в долината Хадрамаут, до голяма степен е успяло да се съхрани от прякото насилие, но все още страда от дългогодишно незаслужено пренебрегване, въпреки че е обект на световното наследство на ЮНЕСКО от 1982 г.

Носещо името на крал Шибам бин Харит ибн Саба, то е един от най-старите - и все още един от най-добрите - примери за вертикално строителство в света.

През 16 век жителите на Шибам установяват, че нямат място за разширяване. За да компенсират това, те започват да строят внимателно по правоъгълна улична мрежа и вместо да се разпростират настрани, те се издигат нагоре, давайки на света първите небостъргачи. Най-високите кули на Шибам, издигнати от калени тухли и кедрово дърво, са на 8 етажа и високи 30 метра.

Снимка: iStock by Getty Images

По благословия на природата, Шибам е близо до водоизточници, но това го прави и уязвим на наводнения. Голяма част от селището е била унищожена от потоп през 16 век и местните отново издигат града. През 2008 г. тропически циклон нанася сериозни щети на голяма част от града и отнема живота на мнозина.

Повечето хора са изненадани да научат, че град в пустинята е възможно да страда от наводнения, но планините в Йемен всъщност са едни от най-високите в целия арабски свят, до 3 666 м (връх Джабал Ан-Наби Шуаяб) и в тях се случва да падат и по над 1000 мм валежи годишно, водата от които се стича по иначе сухите уади в долината на Шибам.

Сенките, хвърляни от високите сгради в града, осигуряват сравнително приятна температура на горещите улици долу, а укрепената външна стена и височината на кулите някога затруднявали нападенията на враждуващите племена.

Градът съществува под постоянна заплаха и от природата, и от конфликтите в района, но някак успява да устои.

Снимка: iStock by Getty Images

В Шибам сега живеят малко повече от 13 000 жители и те все още следват традиционния начин на живот, като в някои случаи в една и съща кула живеят до 40 души от една фамилия. Животните и инструментите се държат на първия етаж, а храната се съхранява на втория. Възрастните хора живеят на третия етаж, а четвъртият се използва за развлечения. По-високите етажи се обитават от по-пъргави семейства, а на последния живеят младоженците.

Вътрешните врати свързват до 10 къщи. Някога били изграждани и мостове между покривите, които са спестявали на възрастните хора качването и слизането по стълбищата, но те не са запазени.

Днес улиците са твърде тесни за автомобили, но Шибам до голяма степен се самоиздържа. Фермерите и собствениците на магазини се грижат за населението, а много мъже са заети да пекат тухлите от слама и кал, използвани в строителството. Както в много йеменски градове, по улиците се разхождат кози и пилета.

Снимка: iStock by Getty Images

"Много млади хора са напуснали", казва пред Guardian Али Абдула, който се грижи за козите на семейството си заедно с 10-годишния си брат Маджид. "Шибам е красив, но тук вече няма възможност за бизнес и сигурни финанси, освен ако не започнат отново да опазват сградите".

Докато собствениците им правят каквото могат, за да възстановят рушащите се стени и да предпазят домовете си от термити с вар, сградите на Шибам са уязвими от вятъра, дъжда и топлинната ерозия. Външните слоеве глина се нуждаят от постоянна поддръжка, за да не се напукат стените и в крайна сметка да се срутят.

"Притеснявам се, че това ще бъде последното поколение, което ще може да живее тук и да оцени красотата на Шибам, казва Салим Рубия, ръководител на местната асоциация, която отговаря за грижата за обществените сгради.

След бунта от Арабската пролет в Йемен през 2011 г. финансирането за опазване на града е прекъснато, както и някогашният постоянен поток от туристи. През последните няколко години са се срутили две кули, а поне още 15 се нуждаят от спешен ремонт.

Снимка: iStock by Getty Images

На други места в Йемен историята се повтаря. В пустинята близо до йеменския град Мариб се намира руина, за която се смята, че е мястото, където се е намирал тронът на Савската царица - потенциално единствената следа от нейното царство от 10 век пр.н.е. Като предполагаем политически, религиозен и икономически център на нейната легендарна цивилизация, обектът се смята за изключително важен. Професор Абдула Абу ал-Гаит от университета в Сана го определя като осмото чудо на света.

До Мариб се е намирал тронът на Савската царица . За учените това е осмото чудо на света

Снимка: iStock by Getty Images

Екипите, извършващи разкопки, и чуждестранните посетители не се доближават до него, след като през 2007 г. при нападение на Ал Кайда срещу храм в района загиват най-малко 10 души, включително осем испански туристи. Днес обектите са покрити с боклуци и графити, древните дърворезби са изложени на пясъчни бури, а периметърът е защитен само с крехки огради. В Сана, един от най-старите непрекъснато населени градове в света, древни обекти са разрушени от бомбардировките Няколко квартала от стария град на Сана, където преди са се издигали високи сгради от червени кални тухли, украсени с богато украсени бели гипсови рамки на прозорците, сега са само отломки.

"Разтревожени сме от политизирането на наследството и милитаризирането на археологията по време на конфликта", казва Самаа ал-Хамдани, директор на Йеменския културен институт за наследство и изкуство. Трябва да пазим йеменското наследство от страните, участващи в унищожаването - не можеш да бъдеш едновременно разрушител и спасител.", допълва Хамдани.