Соленото езеро Юнчън в китайската провинция Шанси стана популярно в Instagram и други социални медии през последните години благодарение на впечатляващите снимки на цветната му повърхност. Сега Китай иска да превърне тази онлайн популярност в реален туризъм. Първата стъпка е да го рекламира сред китайските туристи.

Последните туристически кампании в китайските сайтове включително Weibo и WeChat, наричат Юнчън "китайското Мъртво море" и изтъкват както красотата му, така и лечебните му свойства. "Като китайски вариант на израелското Мъртво море, плаването тук е незабравимо преживяване, което не можете да намерите никъде другаде", се казва в туристическа реклама, спонсорирана от подходящо наречената Yuncheng Salt Lake (China's Dead Sea) Tourism Development Co. LTD.

Едно признание обаче се откроява като знак за одобрението на езерото на най-високо ниво. През 2019 г. езерото е включено в специален филм на китайската телевизия, посветен на 70-годишнината от основаването на Китайската народна република.

Езерото Юнчън се е образувало преди около 500 милиона години в началото на кайнозойската ера. То е третото по големина вътрешно езеро с натриев сулфат в света, с площ от 120 кв. км.

Водите на това смайващо езеро се оцветяват в наситени нюанси на пурпурно, зелено и жълто заради цъфтежа на водораслите и бързо размножаващите се организми.

Рядкото явление се причинява от водораслите от вида Dunaliella salina, които според НАСА изглеждат зелени в морска среда, но могат да станат червени, ако са изложени на условия с висока соленост и интензивност на светлината, поради "производството на защитни каротеноиди в клетките". Каротеноидите са растителните пигменти, отговорни за ярките цветни нюанси на езерото.

Как се е образувало чудото?

В света има три вида солени езера: карбонатни, хлоридни и сулфатни. Мъртво море и Голямото солено езеро в Юта са хлоридни езера. Юнчън обаче попада в последната група.

"Ако сулфатът във водата е повече от калция, целият калций се изразходва, което води до излишък на сулфат и се получава сулфатно езеро", обяснява професорът по география от Хонконгския университет Бърни Оуен.

Освен това Юнчън е езеро със "затворен басейн", което означава, че не се влива в река или океан, а това обяснява как съдържанието на сол в него остава толкова високо.

Снимка: chinadaily.com

Но как се обясняват великолепните цветове, които са направили езерото толкова популярно сред фотографите? Те са свързани с видовете животни и растения, които живеят във водата.

"Ако има Artemia, т.нар. солени скариди, обикновено се получават червени цветове", казва Оуен. "Има едно микроскопично животно, наречено ротифер, то дава лилав цвят. А зелени или оранжеви цветове се появяват в много солени езера.", допълва ученият. В стремежа си да повиши международната популярност на езерото Китай предприема стъпки за включването му в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

В публикация в WeChat Луо Хуинин, партиен секретар на провинция Шанси, обяви, че местните власти са започнали процеса на кандидатстване.

"Юнчън е кристализация на китайската култура и цивилизация. Соленото езеро има положително значение за популяризирането на нашето културно самочувствие и наследство", заявява той.

Китай е насочил вниманието си към кандидатурите за ЮНЕСКО, които могат да бъдат скъпи и продължителни, като начин да придаде международна легитимност на многобройните си исторически и природни чудеса.

Китай има 56 такива обекта на световното културно наследство, което го поставя на второ място след Италия в общия списък. Това постижение е още по-впечатляващо, като се има предвид, че първите проекти на ЮНЕСКО, сред които са Великата китайска стена и Забраненият град, са регистрирани едва през 1987 г. Още две такива признания ще изравнят Китай с Италия на първото място в списъка на ЮНЕСКО.