Може би защото е сгушен на североизточната граница на страната със Словения и Австрия, може би заради историята на нашествия, включително на Австро-Унгарската империя, или може би заради многото езици, които говорят местните жители, той едва ли изглежда като част от Италия.

Но въпреки че Фриули-Венеция Джулия се простира от заснежените алпийски върхове на Доломитите до целунатите от слънцето води на северното Адриатическо море, той никога не преживява тълпите, които оставят някои части на Италия в истерия през лятото. И все пак, казват местните жители, районът си заслужава да бъде посетен, колкото и останалата част на Италия.

За разлика от други италиански региони, Фриули-Венеция Джулия не е толкова активно рекламиран и е далеч от масовия туризъм. Фриули е малка, нишова реалност, съставена от съзвездие от красиви малки градчета и различни традиции, която пътешествениците трябва да откриват малко по малко.

Един от най-големите плюсове на региона е неговата природа. С 13 природни резервата и девствения парк на планината Фриули Доломит, регионът привлича туристите, които искат да се свържат с природата или да изследват живота на открито.

Това е зелено, райско кътче. Можете да карате колело и да се разхождате из Доломитите, както и да карате каяк, да се наслаждавате на планински извори и тунели с флуоресцентно сини води.

Снимка: Pixabay

Зелените долини на Фриули са заобиколени от алпийски върхове, от които в ясни дни се открива гледка чак до крайбрежието. Лабиринти от пещери, каньони с водопади и бързо течащи реки изпъстрят обширното карстово варовиково плато в подножието на хълмовете.

Заниманията на открито са целогодишни. Топлото време позволява полети с делтапланер, каяк в тюркоазено чисти реки, ветроходство, уиндсърфинг и скално катерене. През зимата гостите на региона могат да се насладят на зимни спортове и преживявания в уютни курорти като Тарвизио, Толмецо и Пианкавало.

Сред геоложките чудеса е подводната пещера на езерото Gorgazzo с невероятните си тропически синьо-зелени цветове. Тук се намира и омагьосващата Grotta Gigante, или пещерата на гигантите, една от най-големите туристически пещери в света.

Снимка: iStock by Getty Images

Златни плажове

Има пешеходни пътеки, които следват оставените в скалите следи и стари пастирски маршрути, които свързват лениви селца. Но Фриули е и гореща точка за плажуващите. Градчето Градо прилича на миниатюрна Венеция, а Линяно Сабиадоро е един дълъг полуостров със златни плажове.

Снимка: Pixabay

Но тук е и великолепният Триест. Градът, който освен всичко, се гордее и с необичаен плаж, чийто произход датира отпреди няколко века. Един от локалните плажове под наименованието La Lanterna, именуван още El Pedocin е разграничен на мъжка и женска част с висока стена. Колкото и да е необичайно популярността на плажа продължава да расте дори сред младежите.

Триест е дестинация сам по себе си. Столицата на Фриули понякога е наричана Малката Виена на Италия, тъй като австро-унгарското наследство е отразено във величествената архитектура и декадентската атмосфера на fin de siècle.

Градът се гордее и с един от най-големите площади в Европа - Piazza Unità D'Italia, който е с изглед към морето и е заобиколен от елегантни палати, показващи пищното имперско величие от миналото, допълнен от исторически кафенета, който отдавна привлича художници и писатели, като Джеймс Джойс.

Онова, което прави Фриули-Венеция Джулия уникална, е нейната "двойна душа". Съпоставянето на имперското величие се отразява в градове като Триест и селските, вътрешни планински райони, съставени от "тихи потайни селца, където оцеляват древни традиции".

Снимка: iStock by Getty Images

Силните ветрове бора, които понякога връхлитат Триест с пориви до 160 километра в час, помагат и за провеждането на Барколана - една от най-големите ветроходни регати в света, която всеки октомври привлича над 2000 лодки от всякакъв размер.

Аристократичен блясък

Заслужава си да се разгледат и по-малките градове на Фриули. Удине е малка Венеция с разкошни градини.  Гориция, на границата със Словения, е известна като италианския Залцбург. Чивидале дел Фриули, включен в списъка на ЮНЕСКО, има живописен средновековен център с изглед към аквамариновата река Натизоне. За любителите на археологията е град Аквилея, древната римска столица на Фриули, в която има впечатляваща базилика с огромна палеохристиянска подова мозайка, изобразяваща символични животни и дървото на живота.

Снимка: Pixabay

Аристократичният блясък е навсякъде. Регионът се гордее с невероятни очарователни замъци и крепости, които напомнят за богатото му и могъщо минало. Замъкът Мирамаре е перлата на Триест. Построен от ерцхерцог Фердинанд Максимилиан Хабсбургски като луксозно убежище през XIX век, заобиколен от разкошен парк, той се гордее с впечатляваща гледка към залива.

Снимка: Pixabay

Един от зашеметяващите замъци, който сега е луксозен курорт, е Castello di Spessa, където се твърди, че по време на едно от пътуванията си е пребивавал скандалният венециански любовник Джакомо Казанова и, очаквано, е имал афера с прислужница. Днес гостите могат да пренощуват в екстравагантния му апартамент.

Но Фриули има и "първична" буколическа душа. Той е осеян с малки стари селца, в които земеделските традиции и фолклорът са живи. Селцето Сапада е отдалечен немскоговорящ анклав и ски курорт с традиционни, необичайни дървени жилища с наклонени покриви, известни като блокбау. Зимата предлага тихи снежни пейзажи.

Песарий е алпийско село, известно с огромните занаятчийски часовници, които украсяват алеите му, а близкият Саурис е известен с традиционните си бири и сушена и пушена шунка. Кордовадо, Топо и Фаганя - села с непокътнати средновековни квартали и приятно ленива атмосфера, които изглеждат като застинали във времето, са част от клуба на най-красивите села в Италия.

Цитаделата-крепост на Палманова е ренесансово бижу с венециански произход, оформено като деветлъчева звезда. Легендата разказва, че Леонардо да Винчи я е проектирал като "идеален град".

Снимка: iStock by Getty Images

Местните препоръчват да се плава по лагуната на Градо и да опитате великолепните морски дарове. Не бива да се пропускат средновековните изолирани селски параклиси на Фриули, да се изследва карстовото плато през есента, "когато цветовете са като палитрата на художник", и да се посетят бивши минни центрове, като например Cludinico, които сега са музеи на открито. "Военните обиколки" на Фриули също са доста популярни. Често се организират екскурзии за пътници, пристигащи с круизни кораби в Триест. Американските семейства например копнеят да видят местата, където техните бащи или дядовци са служили по време на Втората световна война.

Подземни сирена и невероятни деликатеси

Снимка: iStock by Getty Images

Фриули е един от най-добрите винарски райони на Италия с ароматните си, елегантни бели вина и пенливи алтернативи на по-известното в страната просеко. Двата най-добри лозарски района са Collio и Colli Orientali del Friuli. Имението Ronco dei Tassi, е наречено на язовците ("tassi" на италиански), които похапват от зрялото грозде.

Във Фриули е добре развита и културата на аперитива. Spritz, емблематична алкохолна напитка, въведена по време на австрийското владичество, първоначално се приготвя от бяло вино, смесено с газирана вода. Днес се смесват Aperol или Campari и Prosecco, за да се придаде оранжев оттенък - и това е италианска класика. Отличните вина се съчетават добре със сочни сушени меса.

Градчето Сан Даниеле, разположено на върха на хълма, е известно с шунката си, която се суши както на адриатическия бриз, така и на хладния планински въздух. В селото се произвежда и малко известна пушена пъстърва, известна като Кралицата на Сан Даниеле - шунката е кралят.

Други местни деликатеси могат да се опитат в многобройните таверни frasche и osmize, управлявани от фермери, които предлагат местни ръчно изработени сирена, като Montasio и Asino, заедно с различни видове сушени меса.

Снимка: iStock by Getty Images

Pitina е салам със силен аромат, приготвен от козе, овче и сърнешко месо. "Подземните" сирена, подправени в пещерите, са топ деликатес. Класическите ястия във Фриули включват супа от свинско месо и зеленчуци, наречена jota, ръчно приготвени ньоки от сини сливи и боровинки, равиоли, пълнени с шоколад и канела, и frico - торта с пържено сирене Montasio и лук.

Рибни супи бродето, включително бусара - ястие от скариди с черен пипер и домати, са сред най-предпочитаните от туристите. Специалитетът на Триест е sardoni in savor - ястие от аншоа и лук. Градо пък е известен със своите малки и вкусни миди boreto de baci.

За десерт мнозина избират palacinche или putizza  - традиционно руло, приготвено от шоколад, сушени плодове и мед.

Италианците наричат кухнята на Фриули mare e monti (море и планини) - специалитетите от налични морски дарове, зеленчуци и месни деликатеси, са също толкова разнообразни и впечатляващи, колкото и околните пейзажи.

Фриули е вълшебство за ценители, бутиково изживяване, на което трябва да се насладите.