Кавала е сред най-близките до България и предпочитани от туристите гръцки дестинации през лятото. Най-вече заради кратката дистанция и наистина хубавите плажове наоколо. През пролетта обаче преживяването там може да бъде не по-малко приятно, защото градът съвсем не е само пясък, море и гироси.

Снимка: Ивайла Тодорова

Почти всички значими забележителности в Кавала, който е вторият по големина град в цяла Северна Гърция, са разположени в Стария град. Местните го наричат с красивото име Панагия. То идва от наименованието на квартала, в който възниква ядрото на селището още през 7 век пр. Хр. Оттогава до сега е обитаван непрекъснато. Днес архитектурата му е повече от впечатляваща и редица исторически забележителности са грижливо съхранени.

Снимка: Ивайла Тодорова

Ако планирате пролетно посещение на Кавала, преди мястото да се е напълнило с туристи и глъчка, препоръчвам да изберете хотел или къща за престой в близост до Стария град, за да бъдат всички красиви места на удобно пешеходно разстояние. Имайте предвид, че улиците са изключително тесни, а паркирането се заплаща от понеделник до събота по обяд. Край пристанището обаче има просторни платени паркинги, където 24-часов престой на автомобил е 12 евро.

Снимка: Ивайла Тодорова

Крепостта на Кавала е може би най-атрактивната и емблематична забележителност. Откъдето и да погледнете, ще я зърнете, но със сигурност си заслужава да се изкачите до нея и да се насладите на шеметната 360-градусова панорама, която се открива от върха й. До нея спокойно можете да стигнете пеша, ще ви отнеме около 15-тина минути спокоен ход с начална точка пристанището. Входната такса е 4 евро за възрастни, като работното време е до 16 часа през пролетния сезон.

Самата крепост не е никак голяма, но пък е на "върха на света". Задължително се изкачете и до кулата й, която всъщност е най-високата точка. Стълбите са вити, много тесни и с нисък таван, което създава особено усещане у посетителите, но когато в края им зърнете светлината, еуфорията няма как да не ви завладее. Панорамната площадка е обезопасена и от нея можете да се любувате на целия град и безкрайната морска шир на Егейско море в компанията на вечните обитатели - гларусите. При ясно време се вижда и целият остров Тасос.

Крепостта е била построена през далечния 15-и век върху останките на древен византийски акропол. За строежа й са ползвани гранит, мрамор и тухли, а основното й предназначение е било да служи за отбрана на града в миналото. Ако сте любители на историческите артефакти, на туристите е разрешено да влизат свободно в офицерските помещения, арсенала и хранилището, което някога е било и страховит затвор. Ние обаче стигнахме в късния следобед и имахме само 15 минути на разположение, които никак не стигнаха, за да се наситим на морската гледка, а и да видим всички други любопитни експонати.

Страхотен изглед към крепостта има и от пристанището, откъдето можете да видите външната каменна крепостна стена, в която гнездят стотици красиви птици. Изключително внушителна и добре съхранена, определено впечатлява, особено в съчетание с шарените къщички, които се подават от нея.

Снимка: iStock by Getty Images

Съвсем близо до крайбрежната алея се намира и друга знакова за Кавала забележителност - Акведуктът. Ако пристигате от източната част на града, вероятно ще минете точно под него. Наоколо има спретнати зелени градини с мандаринови дръвчета, които в момента са отрупани със сочни плодове. Акведуктът е имал важна роля за Кавала назад във вековете, защото чрез него градът се е снабдявал с вода директно от кристалночистите планинските извори Пангеус. Единствено в Стария град той наподобява римски мост, чиято височина е 28 метра, а дължина - 280 м. Бил е строен по времето на султан Сюлейман Великолепни.

Османската империя определено е оставила своя отпечатък в архитектурата в Кавала и това особено личи по сградата на най-скъпия и стар хотел там - "Имарет", който някога е бил джамия, библиотека и религиозно училище. Той се е превърнал в своеобразна туристическа атракция. Дори да ви се види прекалено скъпо да нощувате там, можете да посетите градините му и да изпиете по кафе.

Снимка: Ивайла Тодорова

В Стария град на Кавала не е препоръчително, а задължително човек да се изгуби. Не следвайте стриктен план, а просто вървете. Всяка улица е изпъстрена с красиви къщи, цветя, маслинови и мандаринови дръвчета. Уж си в Гърция, но някак ти напомня на Южна Италия. Носи се ухание на цитруси и прясна морска храна, а кокетните заведения и сергии с арт сувенири те привличат като магнит към тях.

Не пропускайте да посетите и Къщата на Мохамед Али Паша, която се намира в покрайнините на Стария град. Роденият в Кавала владетел е смятан за един от основателите на съвременен Египет и основоположник на велика династия. Там се намира и паметникът му, а на няколко метра от него се пъстреят прословутите цветни стълби на Кавала, вдъхновени от тези в бразилското Рио де Жанейро.

Снимка: Ивайла Тодорова

Пак там е и църквата "Успение Богородично" - една от най-красивите в града. Дворът й свършва буквално на ръба на морето, където има изключително приятни и спокойни алеи. От там можете да наблюдавате изгрева с възможно най-добрата перспектива, но пък и през деня разходките са не по-малко красиви.

Източната страна на Стария град, която прелива с новосъздадените квартали, изключително напомня на италианското Позитано със своята пъстра палитра от сгради и тюркоазено море. Най-хубав е изгледът от конкретен адрес - ул. Nyremvergis 47. Там се намира едно от по-старите и малки пристанища на Кавала и тесен паркинг с тераса, от която да се порадвате на гледката.

Снимка: Ивайла Тодорова

Уличките зад крайбрежната също са особено духовити, цветни и кокетни. Там се помещават повечето магазини, както и обществени институции. Самото пристанище също е прекрасно място за разходки, както и за вечеря с гледка към залеза. Ресторантите точно на кея са с абсолютно нормални цени и кухнята е отлична. По алеята има и достатъчно пейки, а рибарите, които разпъват мрежите си от ранни зори до тъмни доби, са особено духовити и винаги готови да ви споделят къде е най-прясната и хубава храна в Кавала.

Снимка: Ивайла Тодорова

Ако харесвате фермерските гръцки продукти, всеки съботен ден в парка до археологическия музей се провежда разкошен и много богат пазар, където местни производители предлагат стоката си на сносни цени. Ще откриете всичко - от пресни зеленчуци и плодове, през маслини и зехтин, до риба и всякакви самоделно направени красоти.

Снимка: Ивайла Тодорова