Брекзит, коронавирусът, търговските спорове и войната в Украйна, може да са причина за икономически предизвикателства, но въпреки непосредствените трудности се очаква световната икономика да продължи да расте с бързи темпове през следващите няколко десетилетия. Всъщност до 2050 г. световният пазар се очаква да удвои сегашния си ръст, въпреки че според прогнозите на ООН световното население ще нарасне едва със скромните 26%.

Този растеж ще доведе до множество промени. Въпреки че е трудно да се предвиди как точно ще се развие бъдещето, повечето икономисти и анализатори са съгласни с едно - днешните развиващи се пазари ще бъдат утрешните икономически суперсили.

Според доклада "Светът през 2050 г." на международната фирма за професионални услуги PwC след 30 години шест от седемте най-големи икономики в света ще бъдат днешните развиващи се икономики, изпреварвайки САЩ (от 2-ро на 3-то място), Япония (от 4-то на 8-мо място) и Германия (от 5-то на 9-то място). Дори сравнително по-малки икономики като Виетнам, Филипините и Нигерия ще отбележат огромен скок в съответните класации през следващите три десетилетия.

Как се справят жителите на пет държави с потенциал за хипер растеж, и с бързите промени, които вече се случват, какви са предимствата на живота на тези места и с какви предизвикателства се сблъскват, докато страните им се изкачват в класациите.

Китай

Снимка: iStock by Getty Images

Страната вече има най-голямата икономика в света. През последното десетилетие азиатският гигант отбеляза огромни икономически успехи, но специалистите са категорични, че това е само върхът на айсберга на онова, което ще се случи в бъдеще. Големите икономически промени се случват пред очите на жителите. "Моят дом през последните няколко години, индустриалният парк на Суджоу, е блестящ градски рай с търговски центрове, паркове, ресторанти и трафик. Но когато за първи път дойдох в Китай преди 15 години, целият район беше блато и земеделска земя", казва Роуън Коул, автор на книгите "Китайски за 1 минута". "Това е много често срещана история в Китай. Цялата страна се променя.", споделя той пред BBC.

Промените привличат съвсем нови предприемачи и авантюристи, които търсят финансови възможности на фона на привидно неудържимия растеж. Най-големият град в Китай, Шанхай, е мястото, където много от новодошлите започват своето приключение.

"Шанхай е предприемчив и много търговски ориентиран град", казва американецът Джон Пабън, собственик на компания. "От ранобудните търговци на пазарите през бързащите мотоциклети на светофарите до късните нощи в офиса - всеки е тук, за да постигне успех." Но за разлика от Ню Йорк, където Пабън е живял преди и е установил, че хората обикновено държат картите си скрити, тук жителите са "винаги готови да изслушат и да дадат разумен съвет". За да работят и живеят тук обаче, чужденците трябва да научат китайски. "Без китайски език възможностите ви за работа, и в социалните и културните среди, ще бъдат доста ограничени, а може и изобщо да не бъдете допуснати.", уточнява Пабън.

Индия

Снимка: iStock by Getty Images

Според доклада втората по население страна в света ще отбележи огромен растеж през следващите три десетилетия. Ново проучване обаче сочи, че Китай вече не е най-многолюдната държава в света. Според последните данни на независимата организация World Population Review населението на Индия вече е 1 428 000 000 души, а на Китай - с три милиона по-малко. Дори и да търпи промени в демографията, до 2050 г. се очаква Индия да бъде втората по големина икономика в света (изпреварвайки САЩ) и да представлява 15 % от общия БВП на света. Положителните резултати от този растеж вече са започнали да оказват влияние върху жителите.

"От края на 20 и началото на 21 век буквално видях как Индия се променя пред очите ми", казва роденият в Индия Саураб Джиндал, който управлява приложението Talk Travel. "Растящата икономика доведе до многобройни промени в начина на живот на хората - от вибрациите в града до нагласите в обществото и в крайна сметка до цялостното поведение и представяне на страната и нейните жители." Според него през последните 15 години например е имало "значително подобрение" в качеството на телевизорите, мобилните телефони и марките автомобили, пътуването със самолет е станало все по-достъпно, а къщите са все "по-луксозни и богати". Подобренията обаче не се случват без предизвикателства. Разходите за инфраструктура изостават, въпреки че по улиците се движат все повече автомобили, а липсата на контрол върху спазването на нормативната уредба води до увеличаване на нивата на замърсяване, особено в градски центрове като Ню Делхи. "Но има слоеве от обществото, които все още имат много ниско качество на живот", казва Джиндал. "Можете да видите бедняшки квартали в съседство с луксозни сгради."

Страната продължава да се бори и със сексуалния тормоз и изнасилванията. "Растежът на една страна се измерва с това доколко тя зачита правата на своите граждани, така че все още имаме да извървим дълъг път", казва Намита Кулкарни, която живее в Майсор. "Докато жените не са в безопасност на обществени места, икономическият растеж не означава нищо." Кулкарни препоръчва на онези, които биха желали да живеят в Индия, да направят проучване, преди да се преместят тук. "Всеки щат има свои собствен език, култура, кухня и традиции", казва тя. "Моят личен фаворит са североизточните щати. Адаптирайте се към Индия. Тя няма да се адаптира към вас."

Бразилия

Снимка: iStock by Getty Images

До 2050 г. тази южноамериканска сила ще стане петата по големина икономика в света, като изпревари Япония, Германия и Русия. С изобилието си от природни ресурси Бразилия разви бързо икономиката си през последните няколко десетилетия, но е изправена пред предизвикателства, тъй като се бори да контролира корупцията в правителството и инфлацията, която измъчва страната през последните години. "Бях свидетел на цялата еуфория по отношение на икономиката в края на 2000-те и началото на 2010-те години. В Бразилия се появи нова средна класа, а страната се чувстваше горда от тази нова, трудно спечелена репутация", казва Кайо Берсо. "Но в същото време големите градове като Рио де Жанейро и Сао Пауло ставаха все по-недостъпни. Стигна се дотам, че Бразилия сякаш се развиваше по-бързо, отколкото би трябвало. Нямаше достатъчно търговски коридори, железопътни линии, пътища и пристанища, за да се справи с целия този растеж. В много развиващи се страни високият растеж води до висока инфлация. В резултат на високите разходи за защита на парите в брой срещу инфлацията Бразилия стана пионер във финтех технологиите", казва финаносвият анализатор Анналиса Наш Фернандес. "Paypal и еквивалентите на Venmo са ежедневие в Бразилия от над 20 години, дори преди смартфоните"

Рецесията през 2016 г. засегна тежко страната, но икономиката показва някои признаци на възстановяване, а новата президентска администрация се очертава да бъде "решаваща или преломна" за Бразилия, според Ройтерс. "Страната все още е изправена пред икономически предизвикателства, но определено работи за светлото си бъдеще", казва местната жителка Силвана Фрапие. Бразилия е един от световните гиганти в областта на минното дело, селското стопанство и производството и има силен и бързо развиващ се сектор на услугите. Наблюдавам и увеличаване на инвестициите в туризма.", казва още Фрапие. Независимо от състоянието на икономиката, новодошлите обикновено са добре приети тук, особено ако научат езика. "Бразилия е много дружелюбна страна, която обича да посреща чужденци. Бразилците са по-малко индивидуалисти и повече социални хора. Те обичат, когато някой чужденец проявява интерес към тяхната култура и език. Изучаването на португалски език ще ви накара да се почувствате като у дома си.", допълва Фрапие.

Мексико

Снимка: iStock by Getty Images

До 2050 г. Мексико ще се превърне в седмата по големина икономика в света, като ще се изкачи с четири места от сегашното си 11-о място в класацията. Фокусът върху производството и износа са движили голяма част от растежа на страната през последните години, въпреки че настоящите икономически условия са възпрепятствали потенциалните печалби.

"През последните 10 години икономиката на Мексико расте, но не толкова, колкото си мислех, че ще расте, и определено не толкова, колкото би могла", казва блогърът Федерико Аризабалага, който живее в Пуерто Ваярта. "Цената на бензина се е увеличила двойно през последните осем години и стойността на мексиканското песо е спаднала с около 50 % спрямо щатския долар през последните 10 години. Но ако намерите възможности и работите усърдно, можете да се справите много добре, а парите все още ще ви стигат."

Здравеопазването и транспортът тук са значително по-достъпни, отколкото в САЩ, Канада и Европа. Както при много други развиващи се икономики, инфраструктурата и пътните условия могат да бъдат предизвикателство, но според Ройтерс правителството е представило инвестиция в инфраструктура в размер на над 44 млрд. долара, която ще бъде изразходвана през следващите четири години. Всеки регион на Мексико е много различен по отношение на климата и културата, затова жителите съветват желаещите да живеят и работят тук да направят проучване и да посетят различни градове, преди да се преместят. Въпреки това, местното гостоприемство улеснява вписването, особено когато става въпрос за изучаване на испански език, което е задължително. "Хората тук ще се постараят да ви помогнат да преодолеете препятствията в общуването", казва Хаскинс.

Нигерия

Снимка: iStock by Getty Images

Една от най-големите икономики в Африка, Нигерия, е готова да нарасне с огромни темпове до 2050 г., средно с 4,2 % на годишна база, като се изкачи с осем места от 22-ро на 14-то в класацията. Въпреки че правителството се бори с корупцията, жителите имат предприемаческа нагласа, която продължава да тласка страната напред. По данни на Global Entrepreneurship Monitor над 30% от жителите на Нигерия са нови предприемачи или собственици-управители на нов бизнес, което е сред най-високите показатели в света.

"Във въздуха витае промяната", казва Колет Отушесо, главен изпълнителен директор на Accelerate TV, която живее в Лагос. "Нигерийците са трудолюбиви и за нас е естествено да работим по няколко неща едновременно, което означава, че винаги има нещо, което се случва." Дори предизвикателствата в страната, като обществения транспорт, се превръщат в бизнес възможности. "Вече имаме приложение, много подобно на Uber, за okadas (превоз с мотоциклет), който е най-използваният вид транспорт в Нигерия, но в миналото не беше много надежден", казва Отушесо. "Сега можем да проследяваме шофьорите на okadas и местата, точно както при транспорта и доставките с Uber."

Всички са положително настроени към бъдещето, но се опасяват от корупцията в правителството и чуждестранните инвестиции. "Трябва да внимаваме от коя държава вземаме пари, на кого позволяваме да ни помогне да подобрим инфраструктурата си и какви са обвързаностите с това", казва роденият в Нигерия Чизоба Аняоха, основател на TravSolo, като отбелязва историята на страната, в която други държави са се възползвали от природните им ресурси и суровини. Новодошлите трябва да се установят в Лагос или Абуджа - и двата големи града с добри училища и чудесен нощен живот и храна. Както във всеки друг голям град, "уличната" интелигентност е от ключово значение. "Най-добрият начин да се аклиматизирате тук е да познавате някой, който в момента живее тук и на когото имате доверие", казва Аняоха. "Доста е лесно да се идентифицират емигрантите, което ги прави лесни мишени."

10 водещи икономики през 2050 г. според доклада на PwC "Светът през 2050 г."

1. Китай

2. Индия

3. САЩ

4. Индонезия

5. Бразилия

6. Русия

7. Мексико

8. Япония

9. Германия

10. Великобритания