Предстоящият февруарски уикенд обещава да бъде слънчев и топъл, с по-скоро мартенски температури.

Какъв по-добър повод да излезете от града и да се заредите с витамин Д и добро настроение?

Независимо къде се намирате в България, винаги можете да тръгнете към най-близката поляна или екопътека, а ако предпочитате да не сте твърде далеч от цивилизацията - до някое историческо село или манастир.

Ето и пет слънчеви идеи от Trip.Dir.bg:

 

По слънчевите поляни над Войнеговци

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

В съботен ден от центъра на София до Войнеговци се стига за 15 минути. Селото не е сред най-популярните места около столицата, което го прави по-рехаво населено с уикенд туристи и по-приятно за ценителите на тишината.

С кола по асфалтиран път можете да стигнете до кръста над селото, откъдето да продължите пеша по черните пътища. Тук слънцето напича цял ден и можете да се възползвате максимално дълго от топлината му.

Съвет на редактора: Съседното село Локорско също е пълно със слънчеви склонове и поляни. Популярните водопади на Локорско обаче се намират на по-усойно място. 

Асенова крепост и Бачковски манастир

Снимка: iStock by Getty Images

Ако търсите слънце посред зима, районът на Пловдив винаги е подходяща посока. Разположената на стръмна скала Асенова крепост (на 20 км от Пловдив) е винаги огряна от слънцето и е чудесна панорамна точка, от която да огледате околните възвишения, долини и Асеновград в далечината.

На още 10 км се намира Бачковският манастир - един от най-големите в България, пълен с невероятна история, тихи ъгълчета в манастирския двор и много места за хапване наоколо.

Съвет на редактора: Ако си донесете сандвичи, можете да се разходите по пътеката над манастира и да обядвате на слънце на слънчевите поляни с пейки.

Пещера Утробата

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

В търсене на зимно слънце тръгнете по следите на култовете на траките. Те са свързани със Слънцето и Земята и затова на много места са останали така наречените пещери утроби, оформени като женски полови органи и символизиращи сливането на женското и мъжкото начало, на Земя и Слънце. Най-впечатляващата подобна пещера - Утробата, се намира в Родопите, на 12 км от Кърджали. Атмосферата в тясната пещера, в която можете да се качите по дървена стълба, е мистична - особено ако човек се опита да си представи какви ли религиозни ритуали са се извършвали тук. Пътеката до пещерата е слънчева и осеяна с минзухари.

Съвет на редактора: Вземете си опакован обяд и хапнете на някоя от пейките и беседките по пътя към пещерата. Напечените от слънцето скали също са много приятни, защото предлагат и бонус - панорамна гледка към целия район.

Рупите 

Снимка: iStock by Getty Images

Ванга е твърдяла, че Рупите са място, пълно с енергия и не е случаен фактът, че тъкмо там тя е прекарала последните години от живота си, приемала е посетители и е поискала да бъде изграден храмът "Света Петка Българска".

Къщата, в която се е срещала с болни и отчаяни хора е запазена и е отворена за посещение. Тук има и лечебни извори, угаснал вулкан, както и останки от главния град на тракийското племе синти - Хераклея Синтика.

Съвет на редактора: Докато сте в района на Петрич, посетете и някои от винарните наоколо. Много от тях изискват предварителна резервация.

Вратцата и хижа Пършевица

Снимка: Мария Ангелова/Dir.bg

От Вратцата до хижа Пършевица можете да се качите както с кола, така и пеша. Самата хижа е разположена на слънчево възвишение, а гледките във всички посоки са от тези, които се помнят дълго.

Не забравяйте, че през февруари денят все още е кратък - планирайте добре времето за прехода си.

Съвет на редактора: Оставете колата вкъщи и отидете до Враца с влака. Оттам можете да изминете целия маршрут до хижата пеша.