"Този град е полулуд. Рядко се намират толкова мрачни, резки и странни влияния върху човешката душа, както в Петербург," казва Фьодор Достоевски за северната столица на Русия.
Въпреки не особено ласкавото си мнение за града, писателят прекарва по-голямата част от живота си именно в Санкт Петербург, там се развива действието и на главните му произведения.
"Фьодор Михайлович е противоречив писател, за него са характерни контрастите. От една страна, той смятал Петербург за доста мрачен, унил и непригоден за живеене. От друга, го обичал и заселил тук своите герои," разказва екскурзоводът в литературния музей на Достоевски Екатерина Ковина пред РИА Новости.
Ако искате да се разходите из града, следвайки стъпка по стъпка живота на писателя, започнете от някогашното Главно инженерно училище в Михайловския замък, където Достоевски учи и живее от 1838 до 1841 г. Днес тук се помещава филиал на Руския музей.
Следващата ви спирка е Петропавловската крепост. Там Достоевски прекарва седем месеца в затвора, след като е заловен като един от участниците в революционния кръг на Петрашевски.
Когато извеждат затворниците на плаца (днешният Пионерски площад), обявяват присъдата: разстрел. Достоевски и останалите са изправени, оръжията са заредени и насочени... И в последния момент присъдата е сменена с каторга. Целият този цирк е разигран специално по разпореждане на императора. За тази случка Достоевски пише: "Прекарахме десет ужасни, безкрайно страшни минути в очакване на смъртта". Един от сподвижниците на писателя не издържа на напрежението и полудява.
В Санкт Петербург Достоевски постоянно сменял квартирите. Не плащал наема навреме, карал се с хазяите, а и просто не можел да се застоява на едно място. Живял е на Невски проспект, на Крайбрежната на река Фонтанка, на Графский переулок... но специално внимание изисква квартирата му на улица Казначеская 7, където писателят създава "Престъпление и наказание" и се запознава с бъдещата си втора жена. Любопитен факт е, че всички сгради, в които е живял Достоевски, са ъглови. Много от героите му също живеят в къщи на две пресечки.
От всички квартири на Достоевски, само една е превърната в музей - на Кузнечный переулок 5. Тук писателят е живял от октомври 1878 г до януари 1881 г. Мебелите и интериора вътре са възстановени спрямо архивите.
Важна литературна спирка за почитателите на "Престъпление и наказание" е площад Сенная. Тук Разколников решава да стане убиец, а в края на романа се разкайва за действията си.
След дългата разходка, спрете на Владимирски площад, където и до днес има паметник на писателя. Тук Достоевски обичал да седи на пейка, да размишлява и да наблюдава минувачите.
Последна спирка - гробът на Достоевски в Тихвинското гробище в мъжкия православен манастир Александро-Невската лавра. Писателят искал да бъде погребан в гробището на Новодевическия манастир, но няма финансова възможност. Данните за броя на хората на погребението на писателя са противоречиви - някои говорят за 50 000 души, а други - за над 100 000.