Родопите са най-мистичната планина в България.
Тя пази тайните на древните траки, изсекли мистериозни скални ниши по склоновете ѝ и олтари на божествата си в пещерите ѝ. Ухае на борови гори и на пушек от селските комини. По склоновете ѝ сякаш още ехтят мелодиите на Орфей.
Можете да прекарате години по възвишенията и деретата ѝ, по реките и язовирите ѝ - и пак няма да успеете да видите всичките ѝ чудеса.
Ако имате нужда от пакет "Родопите за начинаещи", ето 50 неща, с които да започнете:
1. Изкачете втория най-висок връх в Родопите - връх Орфей. Той е само с три метра по-нисък от първенеца, Голям Перелик (който пък е недостъпен, тъй като на него е разположен военен обект).
2. Вижте лешоядите край Маджарово.
3. Поседнете на скала с гледка към меандрите на река Арда.
4. Влезте в уникални пещери - Ягодинската, Дяволското гърло, Ухловица или Добростански бисер.
5. Застанете в подножието на най-високия водопад в Родопите - Сливодолското падало. Намира се недалеч от Асеновград по пътя към Смолян.
6. Отидете на гайдарското надсвирване в Гела или слушайте родопски песни на Роженския събор.
7. Карайте ски по пистите на Пампорово и Мечи чал.
8. Вземете си тахан от таханджийниците в Ивайловградско. Там все още се отглежда сусам - собствениците ще ви покажат как изглежда растението на живо.
9. Спрете за миг на безвремие край някоя от купите сено, които се срещат край селата и планинските пасища.
10. Полетете с парапланер. Най-често за скокове се използват възвишенията край село Добростан.
11. Подмладете се с няколко дни плуване, лечебни и разкрасителни процедури при минералните извори в Родопите. Можете да избирате между Баните (Смолян), Девин, Велинград, Варвара (Пазарджик), Нареченски бани и други.
12. Станете преди изгрев и вижте сутрешните мъгли над язовирите и езерата в Родопите - Широка поляна, Беглика, Цигов чарк, Въча.
13. Слушайте родопска каба гайда на живо.
14. Плавайте с каяк или лодка по язовирите Кърджали или Студен кладенец или по течението на река Арда.
15. Вижте каменните покриви на къщите в село Ситово. Там се намира и Надписът от Ситово - изсечен в скалата надпис, обвит в мистерия, тъй като все още не е разчетен и не е известен произходът му.
16. Погледнете надалеч от наблюдателната площадка "Орлово око".
17. Дегустирайте вино в някоя от винарните от Родопската яка.
18. Минете по най-дългия въжен мост в България - този към село Лисиците край Кърджали. Мостът е единствената връзка на селото с останалата част на България.
19. Изкачете се на най-красивите родопски крепости - Асенова крепост, Смолянска крепост, Момчилова крепост, Моняк (тук можете да видите един от най-красивите изгреви в Родопите), Лютица, Мезек.
20. Научете тайните на смилянския боб в музея в село Смилян, а след това превърнете теорията в практика в някой от ресторантите в селото, където сервират всевъзможни ястия от едрия фасул, включително панирани бобчета.
21. Седнете на пейката с една от най-впечатляващите гледки в Родопите - тази при Бекови скали, над село Равногор.
22. Разходете се из етнографския комплекс в Златоград, пийте кафе на пясък и седнете на чин в едновремешно училище, където се е пишело върху пясък и с калем.
23. Вижте възстановката на мастодонт и разберете как са изглеждали Родопите преди милиони години в Плиоценкия парк в село Дорково.
24. Тръгнете в търсене на най-добрата рецепта за пататник. Във всяко населено място в Родопите го приготвят малко по-различно.
25. Потопете се в мистиката на траките, като застанете очи в очи с трапецовидните тракийски ниши, които се срещат на много места в Родопите (например Орловите скали край Ардино или Глухите камъни край Любимец).
26. Минете по пътеката в Каньона на водопадите край Смолян.
27. Влезте в пещерата Утробата през зимата, за да видите как слънчев лъч "опложда" утробата на Богинята-майка според вярванията на траките.
28. Влезте в единствения Музей на ските в Чепеларе.
29. Потърсете цветето силивряк. То е символ на Родопите и го наричат още безсмъртниче, тъй като може да оцелее в хибернация десетки години, докато корените му отново попаднат на благодатно място с почва и влага.
30. Отседнете в традиционна родопска къща.
31. Вижте Вкаменената гора.
32. Почувствайте се като джудже в подножието на Каменните гъби край село Бели пласт.
33. Вижте открития при разкопки край Смолян скарабей, който вероятно е свидетелство за връзки на обитателите на българските земи с древните египтяни. Изложен е в смолянския исторически музей.
34. Научете легендата за Каменната сватба и я вижте по залез.
35. Разходете се из древноримската Вила Армира, в която ще видите как са изглеждали къщите на богатите римляни, живели по нашите земи.
36. Вижте танца на кукерите на мегдана в Широка лъка в първия понеделник на март. Празникът е известен като Песпонеделник.
37. Минете по Дяволския мост край Ардино и научете легендата за името му.
38. Карайте колело по Трансродопския веломаршрут.
39. Научете как са се образували невероятните Чудни мостове.
40. Запалете свещ в манастирския комплекс Кръстова гора, в Бачковския манастир, Кукленския манастир или Кърджалийския манастир.
41. Научете няколко думи на родопски диалект.
42. Нагазете в подземна река и после плавайте с лодка в нея в пещерата Голубовица 2 в Гарга дере.
43. Пренесете се в миналото и склонете глава в църквата в село Батак, където по време на Априлското въстание са изклани стотици българи.
44. Пожелайте си нещо при тайнствения побит камък край село Побит камък.
45. Вдигнете си адреналина с преминаване по екстремните мостчета на Дяволската пътека.
46. Вижте (по-)отблизо нощното небе от Обсерваторията в Рожен.
47. Вижте автентично черешово топче от Априлското въстание в историческия музей в Брацигово.
48. Погледнете света отвисоко и открийте останките от тракийско светилище на скалното плато Белинташ.
49. Стигнете до извора на река Арда край село Горна Арда.
50. Изкачете връх Вейката в Родопите - най-южната точка на България.